Karayolu taşımacılığında yeni ücret tarifesi nasıl olacak? Bakanlık açıkladı

Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de etkisini devam ettiren koronavirüs sürecinde fırsatçılık yapmak isteyenlere karşı harekete geçen Ulaştırma Bakanlığı, karayoluyla yolcu taşımacılığı yapan firmalar içinde tavan ücret kararı aldı.

EKONOMİ 14.05.2020, 02:33 14.05.2020, 02:49 Sema Topbaş
Karayolu taşımacılığında yeni ücret tarifesi nasıl olacak? Bakanlık açıkladı

Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de etkisini devam ettiren koronavirüs sürecinde fırsatçılık yapmak isteyenlere karşı harekete geçen Ulaştırma Bakanlığı, karayoluyla yolcu taşımacılığı yapan firmalar içinde tavan ücret kararı aldı. Korsan firmalara karşı harekete geçen ve krizi fırsata çevirmeye çalışanlara fırsat vermeyen Bakanlığın belirlediği tavan ücretler kilometreye göre değişiklik gösterecek ve 100 ila 500 lira arasında olacak. İşte detaylar…

İzmir’den Van’a 1000 Liraya Yolcu Taşıdılar

Koronavirüs salgını sebebiyle alınan tedbirlerle beraber gelen seyahat kısıtlaması sonrasında fırsatçılar yine ortaya çıktı ve korsan taşımacılık yapan firmalar fahiş fiyatlarla yolcu taşımaya başlamıştı. Son olarak İzmir’den Van’a 1000 liraya yolcu taşıyan bu firmalar vatandaşların isyanı ile gün yüzüne çıkmıştı.

banner32
Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı

Bakanlık Fırsatçılara Karşı Harekete Geçti

Salgın sebebiyle alınan tedbirler sonrasında ortaya çıkan fırsatçılığa karşı Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı harekete geçti. Bakanlık, yurt içinde karayoluyla yolcu taşımacılığı yapan firmalar için tavan fiyat belirledi. Bu kapsamda karayolu taşımacılığında Bakanlık tarafından belirlenen ve kilometreye göre değişecek olan tavan ücretler şu şekilde:
101-115 kilometre arası seyahatlerde 100 lira
301-350 kilometre arası seyahatlerde 150 lira
901-1000 kilometre arası seyahatlerde 250 lira 2 bin bir ve üstü mesafelerde 500 lira

Hangi Tarihe Kadar Geçerli Olacak?

Karayolu taşımacılığında Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından belirlenen bu tavan ücretlerin 31 Temmuz 2020 tarihine kadar geçerli olacağı belirtilirken çocuklar ve engelliler için geçerli olan indirimlerin uygulamasına devam edileceği bilgisi verildi. 
 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@