Kilosu 6 bin euro! Üretimine başlandı

Isparta’da gül hasadının sürdüğü şu günlerde yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle dünya çapında kozmetik ve parfümeri sanayinin önemli hammaddelerinden olan gül yağının kilogram fiyatı henüz netlik kazanmadı.

EKONOMİ 06.06.2020, 22:16 Şener Koştu
Kilosu 6 bin euro! Üretimine başlandı

Kilogram fiyatı 6 bin euro olan gül yağının sektör olarak koronavirüs salgınından yüzde yüz olumsuz etkilendiğini ifade eden Gülbirlik Genel Müdürü Hasan Çelik, bunun böyle sürmeyeceğini ve sektörün ayağa kalkacağına inandıklarını söyledi.

4 Ton Gül Çiçeğinden Elde Ediliyor

Ülkemizin gül bahçesi olan Isparta’da gül çiçeği hasadına ara verilmedi. Sabahın ilk saatleriyle birlikte toplanan güller, kantarlarda tartılıyor ve fabrikalara gönderiliyor. Fabrikalar ise bu gül çiçeklerinden gül yağı, gül konkreti ve gül suyu üretiyor. Gül suyu ile gül konkreti farklı gül ürünlerinin üretiminde, gül yağı ise dünya çapında kozmetik ve parfümeri sanayinde kullanılmaktadır. 2016 yılı içerisinde gül yağının kilogram fiyatı 12 bin euro’ya kadar yükseldi. Bu yıl ki değeri ise 6 bin euro civarında seyrediyor. Bir kilo gül yağı üretebilmek için neredeyse 4 ton gül yaprağına gereksinim duyuluyor.   

İyi Randıman İçin Erken Toplanmalı

Gülde hasat mevsiminin 15 gün evvel başladığına değinen Gül Yağı ve Yağlı Tohumlar Kooparatifi (GÜLBİRLİK) Genel Müdürü Hasan Çelik, “Hasat başlangıcında aşırı sıcak ve 24 Mayıs tarihindeki zirai don olayı nedeniyle küçük sıkıntılarla karşı karşıya kaldık. Bölgede ekili ve dikili alanlar fazla olduğundan dolayı gül çiçeği rekoltesinde sorun yaşamadık. Sektörde yer alan bütün paydaşlarımız, gül çiçeği alımlarına devam ediyor. Bizim için en önemli husus gül çiçeğinin sabahın ilk saatlerinde toplanmasıdır. Çünkü piyasada gül çiçeğinin randımanlı olması çok önemlidir. Bunun içinde gül çiçeğinin sabahın ilk saatlerinde toplanması gerekiyor. Şu anda hasat sezonumuz gayet iyi gidiyor.” dedi.

Gül Yağı Üretiminde Beklenti 1,5 – 2 Ton

Fabrikaya ulaşan gül çiçeğinin gül yağı ve gül konkreti olmak üzere 2 ana hammaddeye dönüştüğünü ifade eden Hasan Çelik, “Bu seneki gül yağı üretiminin 1,5-2 ton, gül konkreti üretiminin ise 15 ton civarında olmasını bekliyoruz. Isparta, dünyanın ortalama yüzde 65’lik bölümüne gül yağı ve gül konkreti olarak parfümeri ve kozmetik sanayine hammadde üretimi yapmaktadır. Bu güç sayesinde gül yağı fiyatlarının belirlenmesinde etkin bir rol oynuyoruz.” şeklinde konuştu.  

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Kanal İstanbul Yapılmalı mı
Kanal İstanbul Yapılmalı mı
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@