Kiralara yapılacak zam oranı belli oldu

Ocak ayı enflasyon rakamları sonrasında kiralara yapılacak zam oranları da belirlendi. Enflasyon rakamlarına göre kiralara ne kadar zam uygulanacağı sorusu cevap buldu.

EKONOMİ 03.02.2020, 15:16 03.02.2020, 15:16
Kiralara yapılacak zam oranı belli oldu

Ocak ayı enflasyon rakamları sonrasında kiralara yapılacak zam oranları da belirlendi. Enflasyon rakamlarına göre kiralara ne kadar zam uygulanacağı sorusu cevap buldu. Şubat ayına giriş yaptığımız ilk günlerde Ocak ayı enflasyon rakamlarının açıklanmasıyla kiralara yapılacak olan zam oranı da belli oldu. Şubat ayında kiralara en fazla yüzde 14,52 oranında zam yapılabileceği aktarıldı.

TÜİK Ocak Ayı Enflasyon Rakamlarını Açıkladı

banner32
Türkiye İstatistik Kurumu Ocak ayı enflasyon rakamlarını açıkladı. Açıklamaya göre, TÜFE’de 2020 Ocak ayında bir önceki aya göre yüzde 1,35, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 1,35, bir önceki yılın aynı ayına göre ise yüzde 12,15 ve 12 ayın ortalamasına göre yüzde 14,52 bir artış gerçekleştiği görüldü.

Enflasyonla Birlikte Zam Oranları Ne Kadar Oldu?

Şubat ayının gelmesi ve Ocak ayı enflasyonunun açıklanmasıyla birlikte kiralara yapılacak olan zamda belli oldu. Enflasyon rakamlarına göre Şubat ayında kiralara yüzde 14,52 oranında zam yapılacağı ve bu oranın üzerine çıkılamayacağı belirtildi.

Kira Zam Oranı Nasıl Belirlenir?

Kira zam oranı, Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Strateji Bütçe Başkanlığı tarafından hazırlanan Orta Vadeli Ekonomi Programı 2019-2021 yılları için geride bıraktığımız Eylül ayında açıklanmıştı. Açıklanan yeni ekonomi paketi kapsamında artık kira zamları üretici fiyat endeksi oranlarına göre değil TÜFE oranlarına göre belirlenmeye başladı. Yeni sisteme göre belirlenen buoran ev sahibi tarafından uygulanabilecek en yüksek zam oranı oluyor. Eğer ev sahibi ve kiracı karşılıklı olarak nlaşırlarsa bu oranı aşmadan daha düşük bir rakamda ortaya çıkarabiliyorlar.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@