Kısa çalışma ödeneği nedir? Kısa çalışma ödeneğinden kimler yararlanır?

Çankaya’da koronavirüs konulu kritik bir toplantı düzenleyen ve yaklaşık 3 saat 50 dakika süren toplantı sonrasında açıklama yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, toplantıda alınan kararları açıkladı. Koronavirüs önlemleri kapsamında alınan kararları açıklayan Erdoğan, kısa çalışma ödeneğinin devreye alınacağını duyurdu.

EKONOMİ 18.03.2020, 20:16 18.03.2020, 20:30 Sema Topbaş - sema.topbas@canlihaber.com
Kısa çalışma ödeneği nedir? Kısa çalışma ödeneğinden kimler yararlanır?

Çankaya’da koronavirüs konulu kritik bir toplantı düzenleyen ve yaklaşık 3 saat 50 dakika süren toplantı sonrasında açıklama yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, toplantıda alınan kararları açıkladı. Koronavirüs önlemleri kapsamında alınan kararları açıklayan Erdoğan, kısa çalışma ödeneğinin devreye alınacağını duyurdu. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın devreye alınacak dediği kısa çalışma ödeneği nedir? Kısa çalışma ödeneğinden kimler yararlanır? İşte tüm detaylar…

Kısa Çalışma Ödeneği Nedir?

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kritik koronavirüs toplantısının ardından kameralar karşısında yaptığı açıklamada belirttiği koronavirüs önlemleri kapsamında alınan kararlar arasında olan kısa çalışma ödeneğinin detayları herkes tarafından merak ediliyor. Türkiye’de de etkisini gösteren koronavirüs salgını sebebiyle iş yerini kapatmak zorunda olanların yardımına koşacak olan kısa çalışma, zorlayıcı nedenlerin varlığı ve işletmelerin küçülmeye gitme durumunda kalmaları halinde işçilerin iş sözleşmesini sonlandırmak yerine çalışma sürelerini azaltarak üretimi kısmaları veya faaliyetlerini kısa süreli olarak tamamen durdurma demektir.  Öte yandan faaliyetlerin azaltılmasında yer alan koşulda, normal haftalık çalışma süresinden 3’te bir oranında azaltılarak kısa çalışmaya geçilebilmektedir. Kısa çalışmaya geçildikten hemen sonra iş yerlerinin kısa çalışma ödeneği için İŞKUR’a başvuru yapması gerekmektedir. 

Kısa Çalışma Ödeneği Kaç Ay Veriliyor?

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın koronavirüs salgını ile ilgili alınan kararlar kapsamında açıkladığı kısa çalışma ödeneği ile ilgili çok fazla soru işareti oluşurken bu sorulardan biri de kısa çalışma ödeneğinin ne kadar ay verileceği oldu. 20008 yılında yaşanan ekonomik dalgalanma sırasında birçok işyerinin kısa çalışma ödeneğinden faydalandığı bilinirken koronavirüs salgını içinde kullanılacak olan kısa çalışma ödeneğinin 3 ay verilecek.

Kısa Çalışma Ödeneği Başvurusu Nereye ve Nasıl Yapılır?

Kısa çalışma ödeneği için başvuru yaparken firmanın çalışanlarının isimleri ile birlikte ne kadar süre çalışamayacaklarını bir tablo ekli formatta hazırlayarak İŞKUR formunu doldurmaları ve söz konusu ödenekle ilgili taleplerini bu şekilde yapmaları gerekiyor. Yapılan bu talep kabul edilirse kısa çalışma ödeneği işleme konmuş olur ve bu süreçte söz konusu firma çalışanına ücret ödeme, çalışanların ücreti işsizlik sigortası fonunda çalıştırılmayan bu kişilere 3 ay müddetle ödenir. Ancak başvuru sonrasında İŞKUR konuyla ilgili denetimin gerçekleştirilmesi için müfettiş görevlendirir ve müfettiş iş yerinde denetimini yaparak üretimin gerçekten durup durmadığıyla ilgili denetimini yaparak raporunu hazırlar. 

Kısa Çalışma Ödeneği Kapsamında Kaç TL Maaş Veriliyor?

Kısa çalışma ödeneği kapsamında verilen maaş çalışanın son 1 yıl içindeki brüt ortalama kazancının aybaşına düşmekte olan miktarının yüzde 60’ı olarak belirlenir. Söz konusu rakam brüt asgari ücretin yüzde 60’ını geçemez. 2020 yılı en yüksek kısa çalışma ödeneği 4 bin 380 TL, en düşük kısa çalışma ödeneği ise 1752 TL’dir.

Kısa Çalışma Ödeneğinden Kimler Faydalanabilir?

Kısa çalışma ödeneğinden işsizlik sigortasından işsizlik ödeneği almayı hak edenler faydalanabilmektedir. Bu kapsamda son 3 yılda 600 gün sigorta primi ödenmiş olanlar ve son 120 günde bir iş yerinde hizmet akdine bağlı olarak bulunanlar kısa çalışma ödeneğinden faydalanabilecek. 
 

Yorumlar (3)
Bayram demir 3 gün önce
Ozel sektörde ucretsiz izine cikarildimEmekli olduğum için kisa çalışma ödeneğinden yararlanamıyorum bizim mağduriyetlerimizi kim giderecek emeklerimize yazik degil mi
Yucel 3 hafta önce
Bagkur lular yine üvey evlat
Ertan İŞMARCI . 3 gün önce
Ben inşaat sektöründe çalışıyorum bizede kısıtlama geldi bizde yararlana biliyormuyuz teşekürler .

Gelişmelerden Haberdar Olun

@