Kısa Çalışma Uygulaması için yeni başvuru yapılacak mı? Bakan Selçuk açıkladı

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, 1 ay daha uzatılan kısa çalışma uygulaması için işverenlerin yeni bir başvuru yapmasına gerek olmadığını söyledi.

EKONOMİ 30.06.2020, 15:07 30.06.2020, 15:10 Sema Topbaş
Kısa Çalışma Uygulaması için yeni başvuru yapılacak mı? Bakan Selçuk açıkladı

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, 1 ay daha uzatılan kısa çalışma uygulaması için işverenlerin yeni bir başvuru yapmasına gerek olmadığını söyledi. Milyonlarca işçinin yararlandığı kısa çalışma uygulamasının süresi 1 ay daha uzatılmıştı. Uzatılan kısa çalışma uygulaması için herkesin merak ettiği soruya Bakan Selçuk yanıt verdi.

Kısa Çalışma Uygulaması İçin Yeni Başvuru Yapılacak Mı?

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, milyonlarca işçinin faydalandığı kısa çalışma uygulaması ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. 1 ay daha uzatılan kısa çalışma uygulaması için işverenin yeni bir başvuru yapmasına gerek olmadığını söyleyen Bakan Selçuk, uzatılan süre için yeni bir uygunluk testi yapılmayacağı bilgisine de yer verdi. Öte yandan sadece ilk 3 aylık dönem içinde kısa çalışma ödeneğinden yararlanan işçilerin, yine aynı dönemde uygulanan ve çalışılmayan süreler kadar bu haktan yararlanabileceğini ifade etti.

Toplam Ne Kadar Ödeme Yapıldı?

Koronavirüs salgını kapsamında dışsal etkenlerden kaynaklanan dönemsel durumlar kapsamında zorlayıcı sebep gerekçesi ile şimdiye kadar 3,5 milyonu aşkın işçiye toplam 13,5 milyar TL’yi aşkın kısa çalışma ödemesi yapıldı.

Kısa Çalışma Uygulaması

İşveren İŞKUR’a Bildirmek Zorunda

Bakan Selçuk açıklamasının devamında, kısa çalışma uygulamasının 1 aylık uzatma süresi için işverenlerden yeni bir talep alınmayacağını yinelerken normal faaliyet başladığı için 1 aylık uzatmadan faydalanmak istemeyen veya daha önce uygulanan çalışılmayan süreleri azaltmak isteyen işverenlerin söz konusu durumu İŞKUR birimlerine bildirmeleri gerektiğini duyurdu. 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@