Kısa Çalışma ve İşsizlik Ödeneği uzatıldı mı? Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı

Kabine Toplantısı sonrasında önemli açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kısa Çalışma ve İşsizlik Ödeneğinin 1 ay daha uzatıldığını duyurdu.

EKONOMİ 29.06.2020, 22:20 Sema Topbaş
Kısa Çalışma ve İşsizlik Ödeneği uzatıldı mı? Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı

Kabine Toplantısı sonrasında önemli açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kısa Çalışma ve İşsizlik Ödeneğinin 1 ay daha uzatıldığını duyurdu. Koronavirüsle mücadele kapsamında başlatılan Kısa Çalışma Ödeneği ve İşsizlik Ödeneğinin 1 ay daha uzatıldığı müjdesi Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan geldi. İşte detaylar…

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Açıklama

Kabine Toplantısı’nın ardından önemli açıklamalara yer veren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, pandemi sürecinde başlatılan Kısa Çalışma Ödeneği süresinin 1 ay daha uzatıldığını duyurdu. Kısa Çalışma Ödeneğinden faydalanma süresinin 1 ay daha uzatıldığını söyleyen Erdoğan, iş fesih sınırlaması ile nakdi ücret desteğinin de 1 ay daha devam edeceği bilgisini verdi.

Kısa Çalışma Ödeneği Ne Kadar?

Günlük olarak hesaplanan Kısa Çalışma Ödeneği, sigortalı işçinin son 2 aylık prime esas kazançları dikkate alınarak hesaplanan günlük ortalama brüt kazancının yüzde 60’ıdır. Bu şekilde hesaplanan Kısa Çalışma Ödeneği miktarı, aylık asgari ücretin brüt tutarının yüzde 50’sini geçemez.

Kısa Çalışma Ödeneği ve İşsizlik Ödeneği

Kimler Kısa Çalışma Ödeneğinden Yararlanabilir?

Kısa Çalışma Ödeneğinden yararlanabilmek için asgari 450 gün prim yatırılmış olması ve son 60 gün içerisinde kesintisiz bir şekilde prim ödemesinin yapılmış olması gerekir. Kısa Çalışma Ödeneği başvuruları için işverenin çalışanlarla ilgili beyanı esas alınır.  Kısa Çalışma ödemeleri ise iş yerinde uygulanan haftalık çalışma süresini tamamlayacak şekilde çalışılmayan süreler için, her ayın 5’inde işçinin kendisine yapılır. Kısa Çalışma ödemeleri PTT Bank aracılığıyla yapılır. Ödeme tarihi ile ilgili değişikliklerden Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı yetkilidir. 
 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Kanal İstanbul Yapılmalı mı
Kanal İstanbul Yapılmalı mı
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@