Koronavirüs Fransa ekonomisini vurdu!

Dünya çapında etkili olan ve küresel bir salgın haline gelen yeni tip koronavirüs özellikle Avrupa ülkelerinde büyük bir bilanço oluşturdu. Avrupa ülkelerinden biri olan Fransa’da salgın sebebiyle sarsılırken ülke ekonomisi de oldukça büyük bir darbe aldı.

EKONOMİ 08.04.2020, 19:16 Sema Topbaş
Koronavirüs Fransa ekonomisini vurdu!

Dünya çapında etkili olan ve küresel bir salgın haline gelen yeni tip koronavirüs özellikle Avrupa ülkelerinde büyük bir bilanço oluşturdu. Avrupa ülkelerinden biri olan Fransa’da salgın sebebiyle sarsılırken ülke ekonomisi de oldukça büyük bir darbe aldı. Fransa’da koronavirüs salgını nedeniyle ekonominin yılın ilk üç ayında yüzde 6 gerileme yaşadığı gözlemlendi.

Fransa Ekonomisi Virüs Nedeniyle Sarsıldı

Fransa Merkez Bankası tarafından yapılan değerlendirmelere göre, ülkede etkili olan yeni tip koronavirüs salgını sebebiyle yılın ilk üç ayında yüzde 6 gerileme yaşandığı ve bu durumun 1945 yılından bu yana Fransız ekonomisinin en kötü üç aylık performansı olduğu belirtildi.

Mart Ayının İkinci Yarısında Yüzde 32’lik Düşüş

banner32
Mart ayının son 15 günündeki ekonomik aktivitelerin bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 32’lik bir düşüş yaşandığı belirlendi. Merkez Bankası açıklamasında, ülke genelinde alınan koronavirüs tedbirlerinin her 15 günde bir yüzde 1,5 gerilemesine yol açtığı belirtildi.

Ekonomideki Durgunluk Fransa Basınına Da Yansıdı

Fransa ekonomisinde yaşanan durgunluk basına da yansıdı. Fransız basınında çıkan haberlere göre, söz konusu ekonomik küçülme ile ülkede ekonomik durgunluk yaşanmaya başladığı belirtildi. Fransa Ekonomi Bakanı Maire ise ülke ekonomisinde koronavirüs salgını sebebiyle bu yıl 1945 yılından bu yana en büyük ekonomik durgunlukla karşı karşıya kalınabileceğini ifade etti. 

Fransa’da Koronavirüs Bilançosu

Yeni tip koronavirüs salgınının vurduğu Avrupa ülkelerinden biri olan Fransa’da koronavirüs sebebiyle hayatını kaybedenlerin sayısı 10 bin 328’e ulaştı. Ülkede tespit edilen koronavirüs vaka sayısının ise 109 bin 69’a yükseldiği bilgilerine ulaşıldı.
 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@