Koronavirüs piyasaları sarsarken Merkez Bankası faiz kararını açıkladı!

Koronavirüsün ekonomi ve finansal etkilerini görüşmek üzere toplanan Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, faiz kararını açıkladı.

Koronavirüs piyasaları sarsarken Merkez Bankası faiz kararını açıkladı!

Koronavirüsün ekonomi ve finansal etkilerini görüşmek üzere toplanan Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, faiz kararını açıkladı. Merkez Bankası Para Politikası Kurulu toplantı sonrası yaptığı açıklamada, politika faizini 100 baz puan indirerek yüzde 10,75'ten yüzde 9,75’e düşürdü.

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu Acil Toplandı

Çin’de görülen yeni tip koronavirüs salgını dünya genelinde piyasaları kötü etkilerken koronavirüs nedeniyle acil toplanan Merkez Bankası Para Politikası Kurulu yılın üçüncü faiz kararını açıkladı. Yapılan açıklamaya göre, politikalar faizinde, 100 baz puan indirime gidildi ve Merkez Bankası, yüzde 10,75 olan faiz oranını yüzde 9,75’ çektiğini açıkladı.

Merkez Bankası’ndan Açıklama

Merkez Bankası’ndan gelen açıklamada, yeni tip koronavirüs salgını öncesinde Türkiye ekonomisine ilişkin makroekonomik göstergelerde belirgin bir iyileşme kaydedildiği ve enflasyonda hızlı bir düşüş yaşandığı belirtildi. Salgın hastalığa bağlı olarak dünya genelinde piyasalarda yaşanan dalgalanmaların ele alındığında bu salgın hastalık sebebiyle Türkiye ekonomisi üzerindeki olumsuz etkilerin sınırlandırılması için finansal piyasalar, kredi kanalı ve firmaların nakit akışının sağlıklı bir şekilde işleyişinin devamının büyük bir önem arz ettiği ifade edildi. Salgın hastalık kapsamında Merkez Bankası’nın finansal istikrarı desteklemek için kapsamlı bir tedbir seti uygulamaya koyacağı aktarıldı. Yaşanan gelişmeler sonucunda Merkez Bankası Para Politikası Kurulu’nun politika faizinde 100 baz puan indirim yapılmasına karar verdiği belirtildi.
 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@