Maaş alamadığı için istifa eden işçi tazminat alabilir mi? Yargıtay kararını verdi

Ücretini alamadığı için istifa eden işçinin fakat tazminatını alamayan işçiler için Yargıtay’dan emsal bir karar geldi.

EKONOMİ 30.05.2020, 12:38 Sema Topbaş
Maaş alamadığı için istifa eden işçi tazminat alabilir mi? Yargıtay kararını verdi

Ücretini alamadığı için istifa eden işçinin fakat tazminatını alamayan işçiler için Yargıtay’dan emsal bir karar geldi. Alınan kararla, işçiye maaş, prim ve fazla mesai ücretlerinin ödenmemesinin haklı fesih imkanı verdiğini ve tazminat alma hakkının olduğu sonucuna varıldı.

Binlerce Çalışanı İlgilendiriyor

Binlerce çalışanı ilgilendiren ve merakla beklenen karar Yargıtay 22. Hukuk Dairesi’nden geldi. Bir aylık maaş alacağı olan ve ücretini alamadığı için istifa eden işçinin kıdem tazminatını alabileceği kararına varıldı. Alınan bilgilere göre, işçinin emeğinin karşılığı olan ücretin işçi için en önemli hak, işveren için ise en temel borç olduğu hatırlatılırken Yargıtay’ın verdiği kararda, 4857 sayılı İş Kanunu’nun 32/4 maddesinde işçinin ücretinin en geç ayda bir ödeneceğinin hüküm altına alındığı vurgulandı. İşçinin ücretini zamanında alamaması halinde iş sözleşmesini feshedebileceği bilgilerine yer verilirken işçinin ikramiye, prim, yakacak yardımı, giyecek yardımı, fazla mesai, hafta tatili ve genel tatil gibi ücretlerinin ödenmemesi halinde yine fesih hakkına sahip olduğu aktarıldı. 

Kıdem Tazminatı Kararı

Öte yandan işçinin İş Kanunu’ndan ve iş sözleşmesinden dolayı hak ettiği mali hak ve alacaklarının ödenmemesi sebebiyle iş sözleşmesini haklı sebeple feshedebileceği aktarılırken işçinin alacaklarının mahkeme tarafından belirlenmesi halinde mahkemenin işçiye kıdem tazminatı ödenmemesi kararı vermesinin yasaya aykırı olduğu, işçinin haklı sebeple işten istifası sonucunda kıdem tazminatını almaya hak kazandığı bilgilerine yer verildi.

İşçi ve Kıdem Tazminatı

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Kanal İstanbul Yapılmalı mı
Kanal İstanbul Yapılmalı mı
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@