Maliye Bakanı Albayrak ertelenen ödemeleri açıkladı

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, koronavirüs tedbirleri kapsamında Nisan, Mayıs ve Haziran aylarında muhtasar ve KDV beyanname ve ödemelerinin ertelendiğini duyurdu.

EKONOMİ 24.03.2020, 12:03 Sema Topbaş
Maliye Bakanı Albayrak ertelenen ödemeleri açıkladı

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, koronavirüs tedbirleri kapsamında Nisan, Mayıs ve Haziran aylarında muhtasar ve KDV beyanname ve ödemelerinin ertelendiğini duyurdu. Salgın tedbirleri kapsamında 65 yaş ve üstündekilere getirilen sokağa çıkma yasağı kapsamında 65 yaş üstü vergi mükellefi olan vatandaşlarında beyanname ve ödemelerinin ertelendiği açıklandı.

Bakan Albayrak’tan Açıklama

banner32
Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak sosyal medya hesabından yaptığı önemli açıklamada, ülkemizde görülen yeni tip koronavirüs salgınına karşı alınan tedbirler kapsamında Muhtasar ve KDV beyannamelerinin ertelendiğini duyurdu. Tedbirler kapsamında 65 yaş ve üstü ile kronik rahatsızlıkları olan yaşlılarımız için getirilen sokağa çıkma yasağı kapsamında vergi mükellefi olan 65 yaş üstü vatandaşlarında beyanname ve ödemelerinin ertelendiğini duyuran Albayrak, alınan bu kararların koronavirüs salgınının sebep olduğu tahribata karşı devreye girdiğini ve tüm kararların Ekonomik İstikrar Kalkanı tedbirleri kapsamında alındığını belirtti. 

Mücbir Sebep Hali 

Alınan tedbirler kapsamında vergi süreçlerinde mücbir sebep hükümlerinden yararlanacak mükellefler için bir Genel Tebliğ hazırlandığını söyleyen Albayrak, hazırlanan tebliğ ile mücbir sebep halindeki sektörleri ve onların altında olan iş kollarını belirlediklerini ifade etti. Belirlemelere göre, sektörler dışında zirai, ticari kazanç sahibi veya serbest meslek erbabı olan tüm gelir vergisi mükellefi olan 1,9 milyon kişinin mücbir sebep hali kapsamına alındığını duyurdu. Bu kapsamda, Nisan, Mayıs ve Haziran’da muhtasar ve KDV beyannamelerine ilişkin ödemelerin 6’şar ay ötelendiğini duyuran Bakan Albayrak, bu ay içerisinde verilmesi gereken muhtasar ve KDV beyannamelerinin de verilmeyeceğini ve bu ödemelerin 27 Temmuz’a kadar ertelendiğini ifade etti.
 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@