Memur ve emekli maaşlarına ne kadar zam geldi? Zam oranı açıklandı

TÜİK tarafından 2020 yılı Haziran ayı enflasyon rakamlarının açıklanmasının ardından milyonlarca emeklinin merakla beklediği zam oranı da belli oldu.

EKONOMİ 03.07.2020, 10:51 03.07.2020, 11:01 Sema Topbaş
Memur ve emekli maaşlarına ne kadar zam geldi? Zam oranı açıklandı

TÜİK tarafından 2020 yılı Haziran ayı enflasyon rakamlarının açıklanmasının ardından milyonlarca emeklinin merakla beklediği zam oranı da belli oldu. İlk 6 aylık enflasyon rakamlarına göre emekli ve memur maaşları yüzde 5,75 oranında zamlandı.

Memur ve Emeklilerin Zam Oranı Belli Oldu

Memur ve memur emeklileri ile SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin merakla beklediği zam oranı açıklandı. Bugün açıklanan 2020 Haziran ayı enflasyon rakamlarının ardından yapılan açıklamada, memur ve emeklilerin Temmuz ayında maaşlarını yüzde 5,75 zamlı alacakları belirtildi.

Temmuz Ayında Zamlı Maaş

banner32
Memur ve emekliler Temmuz ayında maaşlarına enflasyon farkı zammı alacak. Öte yandan bu yılın ilk yarısında memurlara uygulanan toplu sözleşme doğrultusunda memur maaşlarına yüzde 4 zam yapılmıştı. Toplu sözleşmenin kuralına göre enflasyon farkı 6 aylık dilimler halinde hesaplanıyor. Bu kapsamda bu yılın ilk yarısında enflasyonun yüzde 4'ünü aşan kısmı kadar memurlara enflasyon farkı verilecek.

Yüzde Kaçlık Enflasyon Farkı Oluştu

TÜİK, 2020 Haziran ayı enflasyon rakamlarını açıkladı. TÜİK tarafından açıklanan rakamlara göre, memur ve emekli maaşları için ilk 6 ayda gerçekleşen rnflasyona göre yüzde 1,75 fark oluştu. Açıklanan enflasyon rakamları ele alındığında daha önce yüzde 4 olarak belirlenen memur ve emekli maaşlarında yüzde 5,75'lik br artış yaşanacak.


 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@