Memurların ve emeklilerin alacağı zam oranı resmen belli oldu

2019 yılının enflasyon oranın açıklanması ile birlikte memur ve emeklilerin de ne kadar maaş alacağı net olarak belli oldu.

Memurların ve emeklilerin alacağı zam oranı resmen belli oldu

2019 yılının enflasyon oranın açıklanması ile birlikte memur ve emeklilerin de ne kadar maaş alacağı net olarak belli oldu. Memurların ve emeklilerin ne kadar maaş alacağı merak konusu olmuşken, 2019 yılının son enflasyon oranının da belli olmasıyla birlikte memurların ve emeklilerin ne kadar zam alacağı da resmi olarak belli oldu. TÜİK’in açıklamış olduğu rakamlara göre yüzde 5 üzerinde oluşan TÜFE oranı memurlara ve memur emeklilerine enflasyon farkı olarak yansıyacak. SSK ve Bağ-Kur emeklileri ise geçtiğimiz yılın son 6 aylık enflasyon oranında zam alacak.

Maaşlar Ne Kadar Zamlanacak?

TÜFE oranı Aralık ayında yüzde 0.74 oldu. 2019 yılının ikinci 6 aylık enflasyon oranı yüzde 6.49 oldu. İkinci 6 aylık enflasyonun yüzde beşi geçmesinden dolayı ise memur emeklileri ve memurlar yüzde 1.49 oranında bir fark almış olacaklar. Bu sayede memurların almış olduğu yüzde 4’lük zam, enflasyon oranının artmasıyla birlikte yüzde 1.49’luk farkı da alarak maşlarına 5.49’luk bir zam yapılmış olacak. Gözü kulağı bu açıklamada olan Bağ-Kur ve SSK emeklileri ise 2019 yılının ikinci 6 ayı için açıklanan yüzde 6.49 oranındaki enflasyon zammı maaşlarına yansıyacak. Bu oranların açıklanması ile birlikte memurlar, memur emeklileri, sözleşmeliler ve geçici personel zamlı maaşlarını 15 Ocak itibari ile almaya başlayacaklar.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@