Otobüs biletlerine yüzde 30 indirim yapılacak

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından yayınlanan tebliğe göre otobüs biletlerinin tavan fiyatına yüzde 30 oranında indirim yapılacak. Düzenlemenin önümüzdeki günlerde Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girmesi bekleniyor.

EKONOMİ 11.06.2020, 12:26 Şener Koştu
Otobüs biletlerine yüzde 30 indirim yapılacak

Yeni tip koronavirüs salgınından dolayı il giiş ve çıkışlarına yasak getirilmesi sebebiyle otobüs bilet fiyatları astronomik rakamlara ulaşmıştı. Normalleşme süreciyle birlikte astronomik rakamların aşağı çekilmesi için otobüs bilet fiyatlarına tavan fiyat üzerinden yüzde 30 indirim yapılacağı açıklandı. Ayrıca yeni düzenlemeyle birlikte aynı aileden olan kişiler, otobüste seyahat ederken yan yana oturabilecekler. 

Vatandaşlar Yüksek Fiyatlardan Şikayetçi

banner32
Yeni tip koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında alınan tedbirlerden dolayı astronomik rakamlara ulaşan otobüs bilet fiyatlarına yönelik vatandaşlardan gelen şikayetleri değerlendiren Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, otobüs bilet fiyatlarının tavan fiyatında yüzde 30 indirim yapılması için yeni bir düzenleme üzerinde çalışıyor. Önümüzdeki günlerde Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girecek yeni düzenlemeye göre 301-350 kilometre arası 150 TL olan tavan fiyat, 110 TL'ye inecek. Yeni düzenlemeyle birlikte Ankara-İstanbul arası otobüs bilet fiyatları 120 liranın üstüne çıkamayacak. 

Aileler Yan Yana Seyahat Edebilecek

Ulaştırma Bakanı Adil Karaismailoğlu, yeni düzenlemeyle birlikte vatandaşın uygun fiyatlarla seyahat edebilmesini hedeflediklerini söyledi. Yeni düzenlemeyle birlikte aileler otobüslerde yan yana oturarak seyahat edebilecek. Böylelikle otobüslerdeki doluluk oranının yüzde 70'lere varacağı söyleniyor. Düzenlemeden evvel 301-350 kilometre arası 150 TL olan tavan fiyat uygulaması 110 TL'ye, 901-1000 kilometre arası 250 TL olan tavan fiyat uygulaması 185 TL'ye düşecek. Yeni düzenlemeden evvel azami bilet sınırı 160 TL olan Ankara - İstanbul arası için azami bilet sınırı 120 TL'ye düşecek.  

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@