Rakam dudak uçuklattı Rekabet Kurumu’ndan Google'a rekor ceza

Rekabet Kurumu’nun Google LLC, Google Ireland Limited ve Alphabet Inc.’e rekor bir para cezası verdiği öğrenildi.

EKONOMİ 14.02.2020, 19:10 14.02.2020, 21:34 Sema Topbaş
Rakam dudak uçuklattı Rekabet Kurumu’ndan Google'a rekor ceza

Rekabet Kurumu’nun Google LLC, Google Ireland Limited ve Alphabet Inc.’e rekor bir para cezası verdiği öğrenildi. Oy birliğiyle karar verilen idari para cezasının 98 milyon 354 bin lira olduğu belirtildi.

Soruşturma Sonuçlandı

Google International, Google Reklamcılık ve Pazarlama Ltd. Şti., Google Ireland Limited ve Alphabet Inc. hakkında yürütülen soruşturmanın sonuçlandığı belirtildi.

Rekabet Kurumu Açıklama Yayınladı

Rekabet Kurumu tarafından yapılan açıklamada, Google’a genel arama pazarındaki hakim durumu kötüye kullanması ve çevrim içi alışveriş hizmetleri pazarındaki rakip faaliyetlerini zorlaştırması sebebiyle 4054 sayılı Kanunun 6. Maddesini ihlal edip etmediği yönündeki soruşturmanın tamamlandığı ve 13 Şubat 2020 tarihinde Rekabet Kurulu’nun yaptığı dosya müzakeresi sonucunda söz konusu birimlere idari para cezası verilmesine karar verildiği aktarıldı.

Oy Birliği İle İdari Para Cezası Kararı Verildi

Toplanan tüm delil, bilgi ve belge, düzenlenen raporlar, yazılı ve sözlü savunmaların göz önüne bulundurulduğu belirtilen açıklamada, yapılan tüm değerlendirmeler sonucunda 13 Şubat 2020 tarihinde gerçekleştirilen toplantıda, Google’ın alışveriş karşılaştırma hizmeti sunmakta olan rakiplerini rekabet kapsamında dezavantajlı duruma düşürdüğü ve rakiplerinin faaliyetlerini zorlaştırarak alışveriş karşılaştırma hizmetleri kapsamında rekabetin bozulmasına yol açtığının oy birliği ile kararına varıldığı ve bu kapsamda 4054 sayılı Kanunun 6. Maddesini ihlal etmesi gerekçesiyle 4054 sayılı Kanunun 16. Maddesince Google Reklamcılık ve Pazarlama Ltd. Şti., Google International LLC, Google LLC, Google Ireland Limited ve Alphabet Inc.’e 98 milyon 354 bin lira idari para cezası verilmesine karar verildiği bilgisi paylaşıldı. Ayrıca verilen idari para cezasının 3 ay içerisinde yerine getirilmesi de tebliğ edildi.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@