Resmi Gazetede yayımlandı vatandaşı yeni vergiler bekliyor

Bugün Resmi Gazetede yayımlanan Dijital Hizmet Vergisi ve 375 Sayılı olan Kanun Hükmünde Kararname’de değişiklik Yapılması Hakkındaki kanunun detayları.

EKONOMİ 07.12.2019, 13:01 07.12.2019, 13:37 Sema Topbaş
Resmi Gazetede yayımlandı vatandaşı yeni vergiler bekliyor

Bugün Resmi Gazetede yayımlanan Dijital Hizmet Vergisi ve 375 Sayılı olan Kanun Hükmünde Kararname’de değişiklik Yapılması Hakkındaki kanunun detayları. Son olarak termik santrallerle ilgili kararın veto edilmesinin ardından Dijital Hizmet Vergisi ve 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname’de Değişiklik Yapılması Hakkındaki Kanun bugün Resmi Gazete’de yayımlandı.

Reklam Hizmetleri Dijital Hizmet Vergisine Katılacak

Alınan bilgilere göre bugün Resmi Gazetede yayımlanan kanun detaylarında dijital hizmet sağlayıcıları tarafından sunulmakta olan bütün reklam hizmetlerinin dijital hizmet vergisine tabi tutulacağı belirtildi. Dijital ortamda satışı veya dinleme, izleme, oynaması gerçekleştirilen sesli, görsel veya dijital olan bütün içeriklerin ve sağlanan dijital ortamların işletilmesi hizmetlerinden elde edilen gelirin dijital hizmet vergisi kapsamına dahil edileceği duyuruldu. Yeni düzenlemede belirtilen detaylarda dijital hizmet vergisinin oranının 7,5 olacağı da aktarıldı. Öte yandan verginin matraha oranın uygulanmasıyla hesaplanacağı ve hesaplaması bu şekilde yapılan vergide indirim yapılmayacağı da belirtildi.

Konaklama Vergisi

Öte yandan yeni düzenlemede otel, pansiyon, apart, tatil köyü, dağ evi ve yayla evi gibi konaklama alanlarında verilen gece hizmeti bunun yanında hizmet içerisinde sunulan yeme, içme, eğlence için sunulan alanların kullanımı konaklama vergisine tabi tutulacak. Konaklama vergisinin geceleme hizmeti bedeli üzerinden hesaplanmak üzere yüzde 2 oranında alınacağı ancak 31 Aralık tarihine kadar bu oranın yüzde 1 olarak uygulanacağı aktarıldı. Aynı zamanda yeni düzenlemeyle gelir vergisi tarifesine yeni dilim eklenirken üst dilimin yüzde 35’ten yüzde 40’a çıkarılacağı bu artış sonrasında 500 bin lira ya da bu oranın üstünde kazanç elde edenlerin yüzde 40 oranında gelir vergisi vereceği belirtildi. Öte yandan spor dallarında da en üst liglerde faaliyette bulunmakta olan sporculara uygulanan gelir vergisi kesinti oranında da değişikliğe gidileceği ve bu oranın yüzde 15’ten yüzde 20’ye çıkarılacağı belirtildi.

Vergi Cezalarında İndirim Sağlanacak

Yayımlanan yeni düzenlemede vergi cezalarında ilk defa işlenip işlenmediğine bakılmadan ceza indirim oranının yüzde 50 olarak belirleneceği öğrenildi. Yapılan uzlaşma sonrasında ise ödenecek olan vergi ziyan cezası içinde yüzde 25’e kadar indirimden faydalanılmasına imkan sağlanacak.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Kanal İstanbul Yapılmalı mı
Kanal İstanbul Yapılmalı mı
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@