Sadece Samsun'da yetişen Nebiyan fasulyesi daha ekilmeden satıldı

Türkiye'de sadece Samsun 19 Mayıs ilçesinde bulunan Nebiyan Dağı eteklerinde üretilen ve üretiminde kimyasal madde ve gübre ilaç kullanılmayan Nebiyan fasulyesi daha ekilmeden satıldı. Nebiyan fasulyesi, hem lezzetli hem de diğer türlere göre 3 kat daha fazla erken pişmesi ile vatandaşlar tarafından yoğun ilgi görüyor.

Sadece Samsun'da yetişen Nebiyan fasulyesi daha ekilmeden satıldı

Samsun'un 19 Mayıs ilçesinde bulunan Nebiyan Dağı eteklerinde üretilen ve üretilirken kimyasal gübre ve ilaç kullanılmayan fasulye doğal yapısı ile dikkat çekerken vatandaşlardan da yoğun talep görüyor. Vatandaşlar genellikle kısa sürede pişmesi ve dağılmaması nedeni ile Nebiyan fasulyesini kullanmayı tercih ediyor.

Protein değeri oldukça yüksek

banner32
Uzmanlar ise sindirim sistemini daha iyi çalıştırdığı ve vücuttaki kolesterolü düşürdüğünü söyledikleri nebiyan fasulyesinin bol miktarda tüketilmesini öneriyor. Protein değeri kırmızı et en yakın olan fasulye cinsi gaz kütlelerini geliştirmek isteyen sporcular tarafından da çok tüketiliyor.

Ekilmeden satışı gerçekleştirildi

Yeteri kadar verim alınması için belirli özelliklere sahip arazilerde yetişmesi gereken nebiyan fasulyesi üretimi sınırlı olduğu için piyasada ekonomik değeri de her hasat döneminde yüksek oluyor. Fasulyenin bu sene ekilmeden satışı yapılırken çiftçiler Nebiyan Dağı eteklerinde fasulye ekimi ne başladı.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@