Siirt'te yeni petrol yatağı keşfedildi

Siirt'te bulunan mevcut kuyulardan her gün yaklaşık 700 varil ham petrol çıkarılmaya devam edilirken Kurtalan Bölgesi'nde yapılan arama çalışmaları sonucunda 11,2 milyon varillik yeni bir petrol yatağı bulundu.

EKONOMİ 19.12.2019, 21:30 19.12.2019, 21:52 Kübra Kozbay
Siirt'te yeni petrol yatağı keşfedildi

Türkiye'nin Akdeniz'de doğalgaz arama çalışmaları devam ederken bir yandan da Türkiye sınırları içerisinde petrol arama çalışmaları başlatıldı. A Haber kanalında yer alan habere göre Siirt'in Kurtalan Bölgesi'nde yapılan çalışmalar sonucunda 11,2 milyon varillik yeni bir petrol yatağı keşfedildi.

Günlük 700 varil petrol çıkarılıyor

Siirt'te daha önce bulunan petrol sahalarında beş kuyudan 2 bin 500 metre derinlikten her gün yaklaşık 700 varil ham petrol çıkarılıyor. Bölgede günlük olarak çıkarılan ham petrol daha sonra tankerlerle Batman'da bulunan TPAO'ya taşınıyor ve burada işleniyor.

Yeni bir petrol yatağı keşfedildi

Siirt'te petrol arama çalışmalarına hız verirken Kurtalan ilçesinde bulunan ARİ/TPO/K/M47-a1-1 No'lu arama ruhsat alanında demirkuyu 1 sahasında  yapılan aramalar sonucunda 11,2 milyon varillik petrol yatağı keşfedildi. Kısa süre içerisinde günlük olarak petrol çıkarma çalışmalarına bu bölgede de başlanacağı öğrenildi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Kanal İstanbul Yapılmalı mı
Kanal İstanbul Yapılmalı mı
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@