Sosyal mesafeli kurban pazarlığında sopalı dönem

Kurban pazarlarında eskiden beri var olan gelenek kurbanlık alımı esnasında el sıkışılarak yapılan pazarlıktır. Ancak yeni tip koronavirüs salgını bu geleneği değiştirdi. Pazarlık esnasında temas edilmeden sosyal mesafeyi koruyarak pazarlık yapabilmek için pazarlık el sıkışarak değil, beraber tutulan bir sopa ile yapılıyor.

EKONOMİ 17.06.2020, 16:00 Şener Koştu
Sosyal mesafeli kurban pazarlığında sopalı dönem

Kurban pazarlarında kurban pazarlığı yapılırken fiziksel temasın önüne geçebilmek ve sosyal mesafenin korunması için sopa kullanılıyor. Amasya'nın Suluova ilçesinde yaklaşmakta olan Kurban Bayramı için kurulan hayvan pazarlarında pazarlıklarda başladı. Kurban pazarlığının eskiden günümüze kadar gelen el sıkışma geleneği ise yeni tip koronavirüs salgınından dolayı artık sopa aracılığıyla yapılıyor. 

Temassız Pazarlık

Kurban pazarlarında satıcılar ve alıcılar birbirleriyle fiziksel temasta bulunmadan pazarlık yapıyorlar. El sıkışarak hayırlaşmak her ne kadar çok güzel bir duygu olsa da yeni tip koronavirüs salgınından dolayı sağlık için bu duygudan bir müddet uzak kalacağız. El sıkışma yerine sopalı pazarlık sistemi ile fiziksel temasta bulunmadan pazarlık yapılacak. Satıcılar ve alıcılar, pazarlık için tuttukları sopayı dezenfekte ettikten sonra pazarlık ediyorlar. Böylece kontrollü sosyal hayatın ana ilkelerinden biri kurban pazarlıklarında ihmal edilmemiş oluyor. 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Kanal İstanbul Yapılmalı mı
Kanal İstanbul Yapılmalı mı
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@