Tarihi gün Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Putin TürkAkım’ı açıyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rus gazını Türkiye üzerinden Avrupa’ya taşıyacak olan TürkAkım doğal gaz boru hattının açılışını gerçekleştiriyor.

EKONOMİ 08.01.2020, 16:19 08.01.2020, 17:20 Sema Topbaş - sema.topbas@canlihaber.com
Tarihi gün Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Putin TürkAkım’ı açıyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rus gazını Türkiye üzerinden Avrupa’ya taşıyacak olan TürkAkım doğal gaz boru hattının açılışını gerçekleştiriyor.Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenen tarihi törende, Rus gazını Türkiye üzerinden Avrupa’ya taşıyacak olan TürkAkım doğal gaz boru hattının açılışı sonucunda Türkiye’nin doğal gaz tedariği de güvence altına  alınacak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Tarihi Törende Açıklama Yaptı

Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen tarihi törende açıklama yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2020 senesinin Türkiye ve tüm dünyaya esenlik diledi. Türkiye ve Rusya Federasyonu arasındaki işbirliğin son nişanesi olan TürkAkım açılışı sebebiyle bir araya gelindiğini belirten Erdoğan, TürkAkım’ın üzerine büyük emek harcandığını ve iki ülke arasındaki ikili ilişkiler bağlamında da tarihi bir proje olduğunu belirtti.

Putin’den Tarihi Açılışta Açıklama

Tarihi açılışta konuşan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, TürkAkım’ın sadece Rusya ve Türkiye için değil tüm Avrupa ülkeleri içinde önemli bir gelişme olduğunu söyledi. Bu tarihi çalışmanın kolay bir çalışma olmadığını belirten Putin, Karadeniz’in dibinde gaz boru hattının döşenmesiyle işbirliğinin adım adım devam ettiğini aktardı.

TürkAkım’ın Detayları Neler?

TürkAkım, Türkiye ve Rusya işbirliği ile hayata geçirilmiş tarihi bir proje. Rusya’dan çıkan gaz hattı Anapa’dan Karadeniz’e iniyor. Türkiye’ye Kıyıköy’den giriş yapan hattın Avrupa’ya gaz akışı sağlayacağı belirtiliyor. TürkAkım sayesinde Türkiye’nin enerjide merkez ülke konumu güçlenmiş olacak. Tarihi proje TürkAkım’ın toplam kapasitesi ise 31.5 milyar metreküp olacak.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@