Ticaret Bakanlığından ekspertiz ücreti ile ilgili önemli açıklama

Ticaret Bakanlığı yazılı bir açıklama yaparak ekspertiz ücretleri ile ilgili olarak tüketicilerden yalnızca üçüncü kişilere ödenen ücretlerin tahsil edilebileceğini belirtti. Ayrıca açıklamada konut kredilerinde üçüncü kişi olan değerleme şirketi ile yapılan ödemenin tüketiciden tahsil edilebileceği belirtildi.

Ticaret Bakanlığından ekspertiz ücreti ile ilgili önemli açıklama

Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada son dönemlerde tüketicilerin kullandıkları konut kredilerinde bankaların haksız bir şekilde ekspertiz ücreti tahsil ettikleri ve tüketicilerin bankalardan bu ücreti kayıtsız şartsız geri talep edebileceğini yönelik basında yer alan haberler olduğu ifade edildi. Bakanlık açıklamasının devamında bankalar tarafından tüketicilere verilen ürün ya da hizmetlerde faiz dışında alınacak her türlü ücretin Ticaret Bakanlığının görüşü alınarak Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından düzenlendiği belirtilirken söz konusu yönetmelik gereğince taşınır ve taşınmazları ilişkin rehin ipotek ve ekspertiz işlemlerinde tüketicilerden sadece üçüncü kişilere ödenen ücretlerin tahsil edilebileceği belirtildi.

Kredi talebi reddedilirse ücret alınmaz

Ticaret Bakanlığı açıklamasının devamında kredi talebinin reddedilmesi durumunda kamu kurum ve kuruluşuna ya da üçüncü kişilere ödenen ücretler hariç olmak üzere tüketicilerden bir ücret alınamayacağı ifade edildi. Ayrıca açıklamada konut kredilerinde yeniden değerleme yapan şirketlerin üçüncü kişi olduğu belirtilirken yeniden değerleme raporuna istinaden değerleme şirketi ile yapılan ödemenin tüketiciden alınmasının mevzuata aykırı olmadığı belirtildi.

Yargıtay kararları bulunuyor

Yargıtay tarafından konuya ilişkin daha önce verilen kararlar bulunduğunun hatırlatıldığı açıklamada basında bu konuda her türlü ücret uygulamasında iadeye ilişkin kararlar verildiği yönünde yer alan Haberlere itibar edilmemesi gerektiği belirtildi. Ayrıca Ticaret Bakanlığı açıklamasının devamında finansal tüketicilerden alınacak ücretlere kalemlerin kararlaştırılır bilmesi için Türkiye Bankalar Birliği tarafından internet sitesi üzerinden ilan edilen rakamların geçerli olduğu ve daha yüksek ücret alınması durumunda bunların bildirilmesi gerektiğine dikkat çekildi.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@