Türkiye ve Katar arasında 7 büyük anlaşma imzalandı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bazı temaslarda bulunmak üzere Katar'a gitti. Katar Emiri Al Sani ile görüşen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın görüşmesinin ardından iki liderin huzurunda 7 büyük anlaşmaya imza atıldı.

EKONOMİ 25.11.2019, 19:20 25.11.2019, 17:50 Kübra Kozbay - kubra.kozbay@canlihaber.com
Türkiye ve Katar arasında 7 büyük anlaşma imzalandı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Katar Emiri Al Sani, Katar Emirlik Divanı'nda baş başa görüşme gerçekleştirdi. İki liderin baş başa yaptığı görüşmenin ardından heyetler arası çalışma yemeği yenilirken daha sonra da anlaşma imza töreni gerçekleştirildi. İki ülke arasında Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Katar Emiri huzurunda 7 anlaşmaya imza atıldı.

7 büyük anlaşma

Katar ve Türkiye arasında yapılan 7 anlaşmanın birinde Türkiye Cumhuriyeti ve Katar Devleti arasında yüksek stratejik komite 5 toplantısı ortak bildirisine imza atıldı. Bildiriye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Katar Dışişleri Bakanı Muhammed Bin Abdurrahman Al Sani imza attı. Türkiye Merkez Bankası ve Katar Merkez Bankası arasında da iki ülkenin para birimlerinin Swap düzenlemesine ilişkin değişiklik anlaşması yapıldı. Bu anlaşmayı ise Türkiye Merkez Bankası başkanı Murat Uysal ve Katar Merkez Bankası Başkanı Abdullah Bin Suud Al Sani imza attı. Şehircilik alanında işbirliğine ilişkin mutabakat imzalayan iki ülkenin bu anlaşmasına çevre ve şehircilik bakanı Murat Kurum ve Katar belediye ve Çevre Bakanı Abdullah Bin Abdülaziz Al Subaie imza attı. Katar ve Türkiye arasında teknoloji alanında da işbirliğine gidilirken bu konudaki anlaşmaya Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ve Katar belediye ve Çevre Bakanı Abdullah bin Abdülaziz Al Subaie imzalarını attı. Yine iki ülke arasında teknoloji ve sanayi alanında yapılan işbirliği anlaşmalarından bir diğerine ise yine teknoloji bakanı Varank ve Katar Ticaret ve Sanayi Bakanı Ali Bin Ahmet Al-Kuvari imza verdi. TSE Başkanı Adem Şahin ile ASHGHAL Başkanı Saad Al Muhannedi arasında ise TSE ile Katar Bayındırlık İdaresi (ASHGHAL) arasında "Standardizasyon ve Uygunluk Değerlendirme Alanında İşbirliği için başka bir anlaşmaya imza atıldı.

Katar ve Türkiye arasında yakın ilişkiler

Yukarıda saydığımız anlaşmalar dışında bugün Katar ve Türkiye arasında 2 anlaşma daha yapıldı. Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisi ile Katar Finans Merkezi İdaresi arasında mutabakat zaptına Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisi başkanı  Göksel Aşan ve Katar Finans Merkezi Genel Müdürü Yusuf Al-Jaida imza atarken, Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi ile Katar Yatırımı Destek Ajansı Arasında Mutabakat Zaptı"na  ise Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı Arda Ermut ve Katar Yatırım Destek Ajansı Genel Müdürü Şeyh Ali Al-Velid Al Sani imza koydu.

Yorumlar (1)
Mankafa 7 ay önce
Ne anlaşmışlar? İyi mi kötü mü?
17°
sağanak
Günün Anketi Tümü
Kanal İstanbul Yapılmalı mı
Kanal İstanbul Yapılmalı mı
Namaz Vakti 01 Haziran 2020
İmsak 03:31
Güneş 05:27
Öğle 13:07
İkindi 17:06
Akşam 20:37
Yatsı 22:24
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@