Ücretsiz izne çıkarılan çalışanlara maaş desteği müjdesi! Bakan Albayrak açıkladı

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, koronavirüs tedbirleri kapsamında geçici süreyle kapatılmak zorunda kalan iş yerlerinde ücretsiz olarak izne çıkarılan çalışanlara maaş desteği müjdesi verdi.

EKONOMİ 07.04.2020, 19:11 07.04.2020, 23:32 Sema Topbaş
Ücretsiz izne çıkarılan çalışanlara maaş desteği müjdesi! Bakan Albayrak açıkladı

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, koronavirüs tedbirleri kapsamında geçici süreyle kapatılmak zorunda kalan iş yerlerinde ücretsiz olarak izne çıkarılan çalışanlara maaş desteği müjdesi verdi.  Koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında geliri 5 bin liranın altında olan vatandaşlara verilecek olan temel ihtiyaç desteğine 3,7 milyon kişinin başvurduğunu söyleyen Albayrak, koronavirüs salgını sebebiyle ücretsiz izne çıkarılan çalışanlar içinde maaş desteği başlatılacağını duyurdu. 

Ücretsiz İzne Çıkarılan Çalışanlara Müjde

Yeni tip koronavirüs salgını kapsamında ücretsiz olarak izne çıkarılan çalışanlara müjde Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'tan geldi. Albayrak, ücretsiz izne çıkarılan çalışanlar içinde maaş desteğinin başlatılacağını duyurdu. Bunun yanında Halkbank aracılığıyla Hazine destekli olan düşük maliyetli Esnaf Destek finansmanının da devreye girdiğini belirtti. Pazartesi gününden itibaren 180 binin üzerinde esnafın kredi için yaklaşık 46 bin esnafın da Paraf Ticari Kartı için başvuru yaptığını ifade eden Albayrak, temel ihtiyaç desteği ödemelerinin bu hafta başlayacağını açıkladı. 

3,7 Milyon Kişi Başvuru Yaptı

banner32
Geliri 5 bin TL'nin altında olan vatandaşlar için 10 bin TL'ye kadar çok düşük maliyetli olan temel ihtiyaç desteğinin devreye alındığını söyleyen Bakan Albayrak, şimdiye kadar 3,7 milyon insanın başvuru yaptığı bilgisini verdi ve söz konusu ödemelerin bu hafta başlayacağını belirtti.

Dar Gelirli 4,4 Milyon Aileye Nakdi Yardım

Diğer yandan dr gelirli 2,1 milyon aileler için bin liralık nakdi yardım yapılacağının daha önceden açıklandığını söyleyen Hazine ve Maliye Bakanı BBerat Albayrak, yeni yapılan çalışmalar neticesinde 2,3 milyon aileye daha bu yardımı gerçekleştireceklerini ve bu bağlamda toplamda 4,4 milyon aileye nakdi yardım sağlanmış olacağını dile getirdi.

Bakan Albayrak'tan Özel Bankalara Çağrı

Koronavirüs sürecinde vatandaşlardan gelen tüm talep ve görüşleri anlık olarak takip ettiklerini söyleyen Bakan Albayrak, son 1 haftalık süreç içinde yaklaşık 10 bin şikayet ve talep incelemesindde bulunulduğunu ve her birine tek tek dönüş yapıldığını söyledi. Öte yandan tüm kamu bankalarının genel müdür ve genel müdür yardımcılarının hemen hemen her gün televizyon ekranlarında süreçle ilişkili bilgilendirmelerde bulunduğunu söyleyen Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, özel bankalara da süreçte daha etkin olma çağrısında bulundu. 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@