Uygulamaya konan tek tip sigara paketlerinde bu detay unutuldu

5 Aralık 2019 tarihi itibariyle başlayan sigara paketlerinde tek tip uygulamasında sigara paketlerinin değiştirildiği görülürken yeni paketlerde bir detayın atlandığı görüldü.

Uygulamaya konan tek tip sigara paketlerinde bu detay unutuldu

5 Aralık 2019 tarihi itibariyle başlayan sigara paketlerinde tek tip uygulamasında sigara paketlerinin değiştirildiği görülürken yeni paketlerde bir detayın atlandığı görüldü. Tek tip olarak satılmaya başlanan sigara paketlerinin üzerinde nikotin, zifir ve karbonmonoksit tablosunun yer almadığı görüldü.

Tek Tip Paket Uygulamasında Tüketicinin Gözünden Kaçmayan Detay

Haberler.com’un haberine göre, 5 Aralık 2019 tarihi itibariyle Türkiye’de düz ve standart paket uygulamasına geçildi. 5 Ocak 2020 itibariyle artık eski paketlerin satışı sonlandırıldı ve tek tip paket satışına başlandı. Yeni uygulama ile sigaranın çekiciliğinin azaltılması ve paketlerin üzerinde yer alan sağlık uyarılarının caydırıcı etkilerinin artırılması hedeflenirken bir detayın atlandığı görüldü. Tüketicinin gözünden kaçmayan bu detay, eski paketler üzerinde yer alan sigaranın içerisinde ne kadar nikotin, zifir ve karbonmonoksit olduğunu gösteren tablonun yeni paketler üzerinde yer almaması oldu.

Tek Tip Sigara Paketleri Nasıl Oldu?

Türkiye’de getirilen yeni düzenlemeye göre, sigara paketlerinin rengi Pantone 448 C Mat bitişli tek renk oldu. Eski paketlere veda edilirken yeni paketlerdeki renk, marka, ayırt edici ibare ve zorunlu bilgilerin yazım şekli de standart hale getirildi. Öte yandan paketler üzerindeki markanın logosu, simgesi ve diğer işaretlerin tümünün kaldırıldığı görüldü.

Caydırıcı Sağlık Uyarıları Arttırıldı

Yeni sigara paketleri üzerinde caydırıcı sağlık uyarıları da yüzde 65’ten yüzde 85’e çıkarılarak sigarayı bıraktırma hedefi gözetildi. Diğer yandan ALO 171 Sigara Bırakma Hattı da yeni sigara paketlerinin üzerinde yerini aldı.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@