Virüs sebebiyle uçak biletleri yananlar ne zaman iade alacak? Ulaştırma Bakanı açıkladı

Dünya genelini etkileyen yeni tip koronavirüs salgını sebebiyle uçak biletleri yanan vatandaşların biletlerinin ne zaman geri iade edileceği ile ilgili açıklama Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’ndan geldi.

EKONOMİ 21.04.2020, 11:06 Sema Topbaş
Virüs sebebiyle uçak biletleri yananlar ne zaman iade alacak? Ulaştırma Bakanı açıkladı

Dünya genelini etkileyen yeni tip koronavirüs salgını sebebiyle uçak biletleri yanan vatandaşların biletlerinin ne zaman geri iade edileceği ile ilgili açıklama Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’ndan geldi. Virüsün havacılık sektörüne olan etkisini en aza indirgemek için gerekli olan tüm önlemlerin alındığını belirten Karaismailoğlu, sektörün 38 milyon liralık borcunun ertelendiğini duyurdu. Ayrıca Bakan, uçuşların başlamasından hemen sonra 2 ay içinde bilet iadelerinin yapılacağı bilgisini verdi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı’ndan Açıklama

banner32
Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, dünya genelinde etkili olan yeni tip koronavirüs salgınının küresel ticarete olan etkilerini en aza indirgemek için gereken tüm tedbirlerin alındığını söyledi. Alınan tedbirlerle beraber koronavirüsle mücadelede çok önemli ilerleyişler gerçekleştiğini söyleyen Bakan, virüsün sosyo-ekonomik anlamda vatandaşa etkilerini en aza indirgemek amacıyla pek çok sektöre yönelik tedbirlerin alındığını da duyurdu. 

Uçak Biletleri Yananlarla İlgili Açıklama

Türkiye’de etkili olan koronavirüs salgınının havacılık sektörüne olan etkilerini en aza indirgeyebilmek için tüm tedbirlerin titizlikle alındığını belirten Karaismailoğlu, virüs sebebiyle tüm turistik ve taşımacılık faaliyetleri iptal edilen hava işletmelerinin ruhsat ve temdit ödemelerinin yaklaşık 15 milyon lira tutarındaki alacaklarının 1 yıl süreyle ertelendiğini duyurdu. Uçak bilet iadeleri hakkında da açıklama yapan Bakan Karaismailoğlu, havayollarından bilet iadelerinin yapılması konusunda yolcu haklarının garanti altına alındığını ve yapılan bu düzenleme ile vatandaşların eğer isterlerse biletlerini açığa aldırabileceklerini ve açığa aldırdıkları bu biletleri 6 ay içerisinde kullanabileceklerini ifade etti. Diğer yandan bilet ücret iadesi talep eden vatandaşların hava yolu firmaları tarafından uçuşların başlatılması sonrasında 2 ay içerisinde ödediği bilet ücretini geri iade alabileceklerini aktardı.
 

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@