Yargıtay’dan tüm çalışanları ilgilendiren karar bunu yapan tazminat almadan kovulacak

Yargıtay tüm çalışanları ilgilendiren bir karara imza attı. İş yerinde küfür ve hakaret eden çalışanın tazminatsız kovulabilmesine hükmetti.

EKONOMİ 17.01.2020, 16:35 Sema Topbaş
Yargıtay’dan tüm çalışanları ilgilendiren karar bunu yapan tazminat almadan kovulacak

Yargıtay tüm çalışanları ilgilendiren bir karara imza attı. İş yerinde küfür ve hakaret eden çalışanın tazminatsız kovulabilmesine hükmetti. Çalıştığı iş yerinde hem amirine hem de mesai arkadaşlarına küfür ettikten sonra kovulan genç başvurduğu İşçi Mahkemesi’nde umduğu sonucu bulamadı. Kararın temyizi ile birlikte Yargıtay devreye girdi ve sürekli küfür ve hakaret etmekle suçlanan işçiye iş yeri tarafından tazminat ödenmemesine hükmetti.

Mahkeme Davayı Reddetti

banner32
Amirine ve mesai arkadaşlarına küfür ve hakaret etmekten dolayı kovulan gen işçi haksız yere işine son verildiği iddiasıyla kıdem ve ihbar tazminatının talebi için mahkemeye başvurdu. Mahkeme davalıyı da dinledikten sonra davayı reddetti. Mahkemenin davayı reddetmesinin ardından işçi vazgeçmedi ve kararı temyiz etti. Temyiz sonucunda devreye giren Yargıtay 22. Hukuk Dairesi emsal nitelikte olan bir karara imza atarak işçinin iyi niyet ve ahlak kurallarına uygun olmayan davranışlarının iş veren açısından çekilmez hale geldiğinde iş verenin haklı sebeple fesih hakkının doğduğunu belirterek iş verenin kıdem ve ihbar tazminatını ödememesine hükmetti.

İşçinin Küfür ve Hakaret Ederek Olumsuzluklara Sebep Olduğu Vurgulandı

Yargıtay, davacı işçinin iş yerinde küfür ve hakaret ederek olumsuzluklara sebebiyet verdiğini belirterek söz konucu davacının hem mesai arkadaşları hem de amirlerinin sürekli olarak iş yeri ve çalışma ortamı ile ilgili küfür ve hakaretlerine şahit olduklarını belirterek bunun yanında davacının iş yerinde kendisine verilen görevleri yerine getirmediği ve görevi yerine getirdiği zamanlarda da gerekli dikkat ve özeni göstermediği belirtildi. Ayrıca genç işçinin amirleri ve mesai arkadaşları tarafından verilen savunmada kendisine yönelik söylenen her şeyi inkar ettiği belirtilirken eylemin niteliğine göre geçerli fesih sebeplerinin oluştuğunu ve iş verenin söz konusu işçiyi işten çıkarırken kıdem ve ihbar tazminatını ödememesine karar verdi.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@