Yeni yılda plastik poşet ücretlerine zam geldi

Yeni yılda zamlı başlayan ürünlerden biri de plastik poşetler oldu. Geçtiğimiz yılbaşından bu yana ücretli olarak satılan ve 25 kuruştan vatandaşlara verilen plastik poşetler 1 Ocak 2020 tarihi itibariyle 30 kuruş olarak satılıyor.

EKONOMİ 02.01.2020, 10:35 02.01.2020, 13:47 Melek Eren - melek.eren@canlihaber.com
Yeni yılda plastik poşet ücretlerine zam geldi

Türkiye'de ücretli plastik poşet uygulaması geçtiğimiz yılbaşında başlamıştı. Marketlerde alışveriş poşetleri 25 kuruş ücret karşılığında vatandaşlara veriliyordu. Yeni yılın gelmesiyle birlikte plastik alışveriş poşetleri neden zam yapıldı.

Artık 30 kuruş oldu

Plastik alışveriş poşetleri 1 Ocak 2019 tarihinde alınan kararlar ücretli olarak vatandaşlara verilmeye başlanmıştı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanan geri kazanım katılım payına ilişkin yönetmelik yürürlüğe girdi. Yeni yönetmeliğe göre 2.872 sayılı çevre kanununda yer alan ve çevreyi kirleten atıklar için tahsil edilen geri kazanım katılım payı tutarlarının yeniden değerleme oranı kadar yani yüzde 22.58 zam yapıldı. Alışveriş poşetleri artık marketlerde 25 kuruş yerine 30 kuruş olarak satılmaya başlanacak.

Listede bulunan diğer ürünler

Sözcü Gazetesinden Erdoğan Süzer tarafından yapılan habere göre söz konusu listede plastik poşetlerden başka ürünlerde bulunuyor. Piller, motorlu araç lastikleri, aküler, elektrikli ve elektronik eşyalar, madeni ve bitkisel yağlar, ilaç ve içeceklerin konulduğu plastik, kağıt, cam ve ahşap ambalajlar bu listede bulunan ürünler oluyor. Ancak bu listede bulunan ürünlerden sadece poşetler için tüketici katkı payı ödüyor diğer ürünler için şirketler katkı payı ödüyor.

Yorumlar (1)
yusuf vural 3 ay önce
Neden yalan haber yapıyorsunuz bakanın poşete zam yok dediğini kendi kulağımla duydum

Gelişmelerden Haberdar Olun

@