Cumartesi , Ağustos 4 2018

El Hijyeni Bağışıklık Sistemini Güçlendiriyor


Kış mevsiminin gelmesinden dolayı kapalı ve kalabalık alanlara yönelen insanlar, bulaşıcı hastalıklara daha fazla maruz kalıyor. Uzmanlar ise bulaşıcı hastalıklardan en iyi korunma yönteminin el hijyeni olduğunu dile getiriyor. Ellerin sıkça yıkanması gerektiğine değinen uzmanlar, yıkama süresinin ise 30 saniyeden aşağı olmaması gerektiğini belirtiyor. 
    

Üsküdar Üniversitesi NPİS-TANBUL Beyin Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Şerafettin Özer, kış aylarında bulaşıcı hastalıkların daha da yaygınlaştığına dikkat çekerek el hijyeninin önemi üzerinde durdu. 
    

El hijyeninin yeteri kadar sağlanamazsa enfeksiyon kapma riskinin arttığını söyleyen Op. Dr. Şerafettin Özer, elleri sıkça yıkanarak enfeksiyon riskinin önlenebileceğini belirtti. 
    

İnsanların her fırsatta ellerini yıkayarak el hijyenini sağlayabileceğini belirten Op. Dr. Şerafettin Özer, “Sosyal yaşam içerisinde el temasının yoğun olduğu alışveriş, toplu taşıma araçları ile seyahat ve para alıp verme gibi günlük rutin işlemlerin ardından su ve antimikrobiyal içermeyen katı/sıvı sabun kullanılarak el hijyeni sağlanabilir.” dedi. 
    

Mikroorganizmalar, günlük aktiviteler yerine getirilirken cilde bulaşsa da ellerin yıkanması ile ciltten tamamen temizlenebileceğini söyleyen Op. Dr. Şerafettin Özer, “Ellerdeki hijyen, kesinlikle uygun sabun kullanılarak sağlanmalı ve elleri yıkama süresi asgari 30 saniyenin altında olmamalıdır. Eller, gözle fark edilecek derecede kirlenirse antimikrobiyal sabun tercih edilmelidir. Eller yıkanırken su ile ıslatıldıktan sonra 3-5 ml sabun alınarak asgari 15 saniye ovalanmalıdır. Ayrıca eller, sabun ile ovalanırken el ve parmak yüzeyleri tamamen sabun ile kaplanmalıdır. Eller, su ile iyice durulandıktan sonra kurulanmalıdır.” şeklinde açıklamalarda bulundu.     
    

About

Check Also

Bu Besinler Çocukların Beyin Gelişimini Destekliyor

Beslenme alışkanlıkları,  genetik faktörler ve çevresel faktörler beyin gelişimini etkiler.  Kısacası beyin gelişimi beynin fiziksel …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir