Cumartesi , Temmuz 21 2018

Elektronik Cihazlardaki Miyop Tehdidi


Teknolojik cihazlardaki gelişime paralel olarak insan hayatının vazgeçilmez parçası haline gelen akıllı telefon, bilgisayar ve tablet gibi ürünler üzerinde yapılan araştırmalarda 2040 yılında dünya genelinde her iki kişiden birinin miyop olacağı tespit edildi. 
    

Göz Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Volkan Hürmeriç, “Yüksek teknolojinin ürünü olan akıllı telefon ile tablet bilgisayarların yoğun olarak kullanılması yüzünden gelecek nesiller, uzağı görememe olarak ifade edilen miyop tehlikesiyle karşı karşıya kalacak. 
    

Bu tür ileri teknoloji ürünü cihazlar sık kullanıldığı takdirde göz sağlığına olumsuz etki ediyor. Bu tehdit ise en fazla gelişme çağındaki çocukları etkiliyor. Bu yüzden çocukların, bu türden akıllı cihazlar başında geçirdiği vakit ebeveynler tarafından mutlaka kontrol edilmelidir. Ayrıca ilerleyen zamanlarda lazer ya da gözlük yardımı ile görme kusurlarının kontrol altında tutulabileceği varsayımı doğru bir yaklaşım tarzı değildir.” şeklinde konuştu. 
    

Dünyanın %50’si Miyop Olacak
    

Miyop üzerinde yapılan 145 farklı araştırmanın neticeleri ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Doç. Dr. Hürmeriç, “Dünya genelinde yapılan 145 farklı bilimsel çalışmanın meta analizi yapıldığı zaman 2040 yılında dünyada yaşayan her iki kişiden biri miyop rahatsızlığına yakalanacak. Bu oran çok yüksek olmakla birlikte devlet ve kamunun sağlık harcamaları da önemli oranda artacak. Görme kusurlarının en sık karşılaşılacağı kesim ise 20-40 yaş aralığındaki grup olacak.” ifadelerine yer verdi. 
    

Akıllı Ekranla Tanışma Yaşı Üç
    

Akıllı ekranlarla tanışma yaşının 3’e indiğini söyleyen Doç. Dr. Hürmeriç, “Üç yaşından itibaren gelişim sürecinde de kullanılan akıllı cihazların bağımlılık yapma riski çok yüksek. Yakın mesafelerden ekrana bakılması ve ekran ya da kağıtların çok yakından okunması miyop başlangıcındaki en önemli etkenlerdir. Çocukların akıllı cihazlar başında geçirdiği zaman kısıtlanarak kontrol altında tutulmalıdır.   
 

About

Check Also

Adet Sancılarına Dondurma İyi Geliyor

Yaz kış tüketmek istediğimiz dondurmanın çok önemli bir faydası ortaya çıktı. Birçok hastalığın tedavisinde dondurmanın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir