Pazartesi , Temmuz 16 2018

Emanetçi Başbakan


Türkiye Cumhuriyeti’nin Yeni Başbakanı Prof Dr Ahmet Davutoğlu görevine başladı. Başlar başlamaz muhalefetin kabullenememe siyaseti  gereği kendisine Emanetçi Başbakan sıfatı yakıştırılmaya çalışılıyor. Bir insanın, onların söylemine göre emanetçi olabilmesi hiçbir vasıf ve yeteneği olmadığı halde bir göreve getirilirmesi durumunda gerçekleşir.  

Davutoğlu her alanda kendisini ispat ederek basamakları teker teker çıkmış bir insan. Kendisi önce Bilim Adamı daha sonra Stratejik Düşünce Alanında Uzman ve hemen ardından Başbakan Başdanışmanı sonrasında Dışişleri Bakanı ve şimdi de son olarak hak ettiği Başbakanlık koltuğuna oturarak bu göreve layık birisi olduğunu ispat etmiştir.

Aslında muhalefet liderleriyle eşleştirildiğinde hepsinin üstünde bir siyasi kariyeri ve tecrübesi bulunmaktadır. Davutoğlun’a emanetçi yakıştırması yapan siyasi partilerin ve  liderlerinin siyasi başarılarını ortaya koyabilmesi  gerekir.

İşleri güçleri sadece eleştirmek olan siyasi partilerimizin liderleri iktidara geldikleri zaman ve ya girdikleri seçilmlerde hiç bir başarı gösteremedikleri halde bulundukları konumu muhafaza etmeyi başarı sayacak kadar siyasi hedeflerden yoksun durumdalar.

En ufak  olumlu eleştirel bir söylem gerçekleştirmeden yoksun, ekonomi, dış politika, sanayi gibi alanlarda eleştiri dışında, çözüm üreten en ufak bir söylemlerine rastlayamazsınız.

Yeni Türkiye’nin Başbakanı Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu AK Parti 1. Olğanüstü Kongresinde yaptığı konuşmasında emanet kavramının kendisi açısından ne manaya geldiğini açık bir şekilde ifade etmiştir. Davutoğlu bir liderin ve ya şahsın emanetçisi olmadığını yaptığı müthiş kongre konuşmasının bir kısmında kısa ve net bir şekilde ifade etmiştir.

Başında bulunduğu partinin 12 yıllık mazisi olmadığını, yüzyıllık mazisi olmadığını, 200 yıllık mazisi olmadığını mazilerinin tam 1400 sene öncesine dayandığını ifade ederek Hz Muhammed’in yolunun emanetçi olduğunu, Selahattin Eyyubi’nin yolunun emanetçi olduğunu, Sultan Alparslan’ın yolun emanetçisi olduğunu, Sultan Fatih’in, Kanuni’nin, Abdülhamid Han’ın, Gazi Mustafa Kemal’in, Adnan Menderes’in, Savunan Adam Necmettin Erbakan’ın, Turgut Özal’ın ve Recep Tayyip Erdoğan’ın yolunun emanetçisi olduğunu net bir şekilde ifade etmiştir. Bu söylem Davutoğlu’nun vizyonunu net bir şekilde ortaya koymuştur ve ona yakıştırılan Emanetçi Başbakan söylemlerini de çürütmüştür.

Prof Dr  Ahmet Davutoğlu ile beraber Eski Türkiye söylemleri Türk Siyasi Hareketlerinde artık karşılık bulamayacaktır. Siyasi Partilerimiz yeni söylemler geliştirmek durumunda kalacaktır. Bu durum Yeni Türkiye’nin önünü açacaktır. Bilim Adamı, Akademisyen, Teknotrat ve Halkı gibi düşünen ve yaşayan bir Başbakan ülke siyasetine çok şey katacaktır, Eleştiri dışında hiç bir mahareti olmayan Türk Siyasi Muhalefeti bundan sonra İktidar Partisinin Genel Başkanına göre  şekil almak durumunda kalacaklardır.

Ama muhalefetimizin yenilen pehlivan güreşe doymaz misali her seçimin ardından bir bahane bulup seçimin galibi kendilerini ilan etmeleri de oldukça traji komik bir durum sergilemektedir. Muhalefet Partilerimiz yeni bir ümitle kendi bahanelerini üretip ondan sonra ürettikleri bahanelere kendileri de inanan bir tür anlayış içerisinde oldukları için zannedersem Yeni Türkiye’nin Yeni Başbakan’ının söylemlerine uyum sağlayamayacaklardır. 

Yeni türkiye’nin Yeni Başbakan’ını alanda çok ciddi sorunlar beklemektedir. Eski Türkiye’den kalma alışkanlıklar, yıpranmış bürokrasi, verilen görevi yerine getirmeme geleneğini sürdüren devlet memuru zihniyeti, rüşvet ve yolsuzla  çok ciddi bir mücadele gireceği aşikâr.

Neyse ki vesayet kurumlarıyla  olan mücadelede neredeyse sona gelindi için eskisi kadar efor sarf edilmeyecektir. Ama söylediğimiz gibi Türkiye’nin yüzde 2 sini oluşturan bürokratik oligarşi, kokuşmuş devlet bürokrasisi Yeni Türkiye’nin Yeni Başbakan’ını ve Ekibini ciddi manada zorlayacaktır.

Bunların farkında olan  Davutoğlu gerekli önlemlerini almış, 30 senedir kendisinin birebir ilgilendiği, yüksek lisans ve doktora larında etkin olduğu ve sonrasında kurumlara yerleştirdiği,  devlet bürokrasisini iyi bilen, Devlet tecrübesi edinmiş bir ekiple Yeni Türkiye’ye adapte olmada sıkıntı çekmeyecektir.

Konuyu özetleyecek olursak 1400 yıllık geleneğin emanetçisi ve Yeni Türkiye’nin Lideri olduğunu Ak Parti 1. Olağanüstü Kongresindeki konuşmasında gösteren Prof Dr  Ahmet Davutoğlu bundan sonra yapacağı icraatlarla Yeni Türkiye’nin siyaset modülünü belirleyecektir. Teknokrat yapısı, icraatçı olması, gelenekçi karakteri, yeniliğe ve işbirliğine açık dünya görüşü Onu Eski Türkiye Siyasetçisinden ayıran en önemli özellikleri.

Emanetçi,  2023 ve 2071 Hedeflerini emanet alarak, hızlı bir şekilde Yeni Türkiye’nin inşaasına başlamıştır. Artık Emanet ehlindedir.

About Bilal OKUDAN

Check Also

Kendimize Sormamız Gerekenler

Neden asabiyiz?      Toplumsal baskı ve ötekileştirmeye maruz kalıyor muyuz?     Sevgisizlik ve şiddet neden …

One comment

  1. Sadece tek merakım şu Bilal bey siz bunları inanarak mı yazdınız yoksa dün Ahmet hakan bu gün Yiğit bulut yolundan mı gitmek arzusundasınız .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir