Cumartesi , Ağustos 4 2018

Emekli Memura Geri Dönüş Yolunu Açacak Yeni Model Oluşturulacak


Yüksek bilgi birikimine sahip olduğu halde emekli olmuş memurların işlerine geri dönebilmesi için yeni bir model üzerinde çalışmalar sürüyor. Hazırlanacak yeni model ile işlerine geri dönecek emekli memurlar, tam ya da yarı zamanlı çalışabilecek. 
    

Devlet, bilgi birikimi yüksek emekli memurların tekrar geri dönmesini sağlayarak maksimum fayda elde etmeyi hedefliyor. Yeni model ile emekli memurlara tam zamanlı yarı zamanlı ve gönüllülük esası olmak üzere üç çalışma sistemi sunulacak. 2018 yılı kamu personel sistemi programındaki yenilik çalışmalarına da temel olacak sistem ile devlet, etkili memurlara yeniden kapılarını açacak. Ücretli veya gönüllülük esasına dayalı yeni sistem ile kamuda hizmet kalitesi ve verimliliği artırılacak. Kamuda verimliliğin, liyakatin, kariyerin ve adalet ilkelerinin temel alındığı yeni sistem ile ilgili çalışmalara hız verilirken çalışanların sosyal ve mali haklarını koruyan insan kaynakları modelinin oluşturulması, günümüzde hızla değişen koşullara uyum sağlayabilecek yeteneğe sahip, adil, şeffaf ve verimli kamu personel sistemi ile topluma kaliteli hizmet verilmesi hedefleniyor. 
    

Emekliliği hayattan ve üretimden kopmak olarak algılamadıklarını söyleyen Türkiye Emekliler Derneği Başkanı (TÜED) Kazım Ergün, “Biz, emekliliği yılların birikimi ve tecrübesi ile elde edilen bir kazanım olarak algılıyoruz. Kamu sektörünün, emeklilerin bilgi ve birikiminden istifade etmesi gerektiğini zaman zaman söylüyorduk. İhtiyaçlarında dikkate alındığı böyle bir kararı önemsiyoruz. ‘Benim, bu ülke için yapacaklarım daha bitmedi. Daha çok işim var.’ diye düşünen emeklilerden kamunun istifade etmesi gerekir.” şeklinde konuştu. 
    

Personel Sisteminde Değişikliğe Gidilecek
    

Ülkemizde memurların terfi sisteminde liyakat sistemine uyulmadığına dair dönem denem eleştiriler yapılır. Yeni sistem, bu şikayetleri gidereceği gibi tecrübeden de istifade edecek. Terfilerin nasıl olması gerektiğinin mevzuatta açık ve yeterli şekilde tanımlanmamış olması, kamu kurum ve kuruluşlarında görev yapan personelin dengesiz dağılımı, hizmet gerekleriyle personel ve ücret sisteminin uyuşmaması personel sisteminde öne çıkan problemlerden sadece birkaçı.   
 

About

Check Also

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Girişimlerinden Sonra Tamimi Özgürlüğüne Kavuştu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan girişimlerinin ardından İsrail tarafından serbest bırakılan Ahed Tamimi’yi telefonla arayarak cesaretinden …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir