Cumartesi , Ağustos 4 2018

Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartları Yönetmeliğinde Değişikliğe Gidildi


Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartları Yönetmeliği ile ilgili yapılan değişiklikler Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Yönetmeliğin kapsamı ise emniyet teşkilatı bünyesinde aranacak sağlık şartları, sağlık kurulu raporu alınması ve sağlık kurulu raporlarına istinaden yapılacak işlemlere dair hususlardan oluşuyor. 
    

Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartları Yönetmeliğinde en dikkat çeken değişiklikler ise yazlık üniforma giyildiği takdirde görünmeyen dövme ile yara izlerinin polisliğe engel olmaktan çıkarılması oldu. Ayrıca 4-5-6’ıncı derecelerde kellik ile ilaç kullanılmasına lüzum olmayan tiroit fonksiyon bozuklukları da artık polis olmaya engel teşkil etmeyecek.
    

Yeni yönetmeliğe göre polisliğe engel teşkil etmeyecek hususlar şöyle; 
    

Yazlık üniforma giyildiği takdirde görünmeyen dövme. 
    

Yara izleri.
    

4-5-6’ıncı derecelerde kellik.
    

İlaç kullanılmasına lüzum görülmeyen tiroit fonksiyon bozuklukları, teşhis ve tanı konabilmesi için eklem içerisine gerçekleştirilen müdahaleler. 
    

Hiçbir şekilde cerrahi müdahale yapılmadan kendiliğinden düşen böbrek taşları ile sadece rahim yokluğu.
    

Omurgada o ila 10 derece aralığında eğrilik olması. 
    

Basit yumurtalık ve böbrek kistleri. 
    

Görme Sınırı da Değişti
    

Polis olabilmek için eskiden -1 olan görme sınırı -2 olarak yeniden belirlendi. Kulak, burun ve boğazda işitme seviyesi önceden 25 desibel iken yeni yönetmelikle 20 desibele düşürüldü. Kalpteki delikleri başarılı şekilde kapatılan kişilerinde sağlık engeli kaldırıldı. Taşıyıcı dahi olsa Hepatit B virüsü taşıyan kişiler, bundan böyle öğrenciliğe kabul edilmeyecek. Adayların giriş raporunda bazı testler isteniyordu. Bu testlere yeni yönetmelik ile ultrasonografi, ekokardiyografi, solunum ve odiometri gibi fonksiyon testleri eklendi.      
 

About

Check Also

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Girişimlerinden Sonra Tamimi Özgürlüğüne Kavuştu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan girişimlerinin ardından İsrail tarafından serbest bırakılan Ahed Tamimi’yi telefonla arayarak cesaretinden …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir