Cuma , Haziran 22 2018

Emperyalizme Karşı Örgütlenmek


Bugüne kadar emperyalizme karşı dirençli bir örgütlenme gerçekleştiremedik. Bunda emperyalizm, bizi kesinlikle kullanamaz düşüncesinin önemli etkisi olduğu muhakkak. Ancak ortada dışlanmaması gereken bir gerçek var ki o da emperyalizmin bugüne kadar ülkemizdeki sol, sağ, sivil toplum, cemaat gibi yapılanmaların içerisine bir şekilde sızmayı başardığı ve tüm bu yapılanmaları istediği doğrultuda yönlendirdiğidir. 
    

Bugün geçmişe yanmaktansa çocuklarımızın daha iyi koşullarda yaşayabileceği ülkeyi inşa edebilmek için el ele vererek dayanışma içerisinde neler yapabileceğimizi tartışmamız gerekir. 
    

Emperyalizmin belki de kendisine has olan özelliği her tarafa çok rahat bir şekilde sızma yapabilmesidir. Hem de öyle bir sızar ki sizden daha fazla sizin tarafınızı tutar ve sizde, emperyalist olduğuna dair en ufak bir şüphe uyandırmaz. Bu bukalemun örneğini 15 Temmuz FETÖ darbe girişiminden sonra yakalanan FETÖ terör örgütü mensuplarında da yaşadık. Öyle insanları aldılar ki hepimiz, ilk an “Bu adam nasıl FETÖ terör örgütüne mensup olur?” tepkisini verdik. Gerçeği öğrenince de “Vay anasını be! Kendini nasıl da gizlemiş.” dedik. İşte emperyalistlerde, aynı bu FETÖ terör örgütü mensupları gibi kendilerini hiç hissettirmeden gizleme kabiliyetine sahipler. 

Emperyalizm ile mücadelede kararlı olan bütün yapılanmaların şüpheci yaklaşımla hareket etmesi gerekmektedir. Bütün yapılanmaların, emperyalizm ile mücadelede şüpheci yaklaşımların en önemli silah olduğunu hiçbir zaman unutmaması gerekir. 

Bu dünyada bizler, barışı korumanın ve çocuklarımıza yaşanabilir bir gelecek bırakmanın mücadelesi içinde iken emperyalistler, savaşmanın ve insanlığın kanını emmenin mücadelesini vermektedir. Bizler, dünyada barışı hakim kılmak istiyorsak emperyalist vb. güçlere karşı her an savaşmaya hazır olmak mecburiyetindeyiz. Bu savaşta başarılı olmanın tek yolu da içeride dayanışma içerisinde olan güçlü oluşumlardan geçiyor. 

Emperyalistler, içeride bu güçlü oluşumların meydana gelmesini engellemek için genellikle ‘haklıydık’ silahını kullanarak yaraları kaşırlar. Kaşınan yara ise hiçbir zaman kabuk bağlamaz. Emperyalistlerin elindeki bu güçlü silahı ellerinden almak için içerdeki oluşumların gerçeklerle maske takmadan yüzleşmesi ve ortak bir ideolojik noktada buluşması gerekir. 

Emperyalistler, bizlere adaletsizliği ve vicdansızlığı aşılayarak bizlere zulmetmeye çalışırken bizler, ideolojik çatışmalarla, darbelerle dört bir etrafa savrulursak kaybeden yine bizler oluruz.       

About Şener Koştu

Check Also

Kendimize Sormamız Gerekenler

Neden asabiyiz?      Toplumsal baskı ve ötekileştirmeye maruz kalıyor muyuz?     Sevgisizlik ve şiddet neden …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir