Salı , Temmuz 17 2018

Enflasyona Giyim Kayağı


Enflasyon 2018 yılının ilk ayında düştü. Enflasyonun bu düşüşündeki en büyük etken ise bitmek üzere olan kış mevsimi nedeniyle giyim fiyatlarındaki önemli düşüş oldu. Ancak akaryakıt ve elektriğe yapılan zamlar, enflasyondaki düşüşe ani fren yaptırdı. 

2018 Yılı Enflasyon Tahmini %7.9 

2017 yılı için belirlenen enflasyon hedeflerini tutturamayan Merkez Bankası tarafından hükümete, peş peşe 5 defa özür mektubu yazıldı. Merkez Bankası tarafından belirlenen 2018 yılı enflasyon hedefi ise yüzde 7.9 oldu. Ancak Merkez Bankası’nın bu hedefine ulaşması oldukça zor görünüyor. İstatistik Kurumu’nun (TÜİK), 5 şubat tarihinde açıkladığı veriler incelendiği zaman yılın ilk ayında ortaya çıkan enflasyon oranı yüzde 1.02 ile beklentilerin altında gerçekleşse de yüzde 10.35 olan yıllık enflasyon oranı halen çift hanelerde bulunuyor.

Elektrik ve Akaryakıt Zamları Enflasyonu Tetikledi

Yeni yıla girerken vergi ve harçlara, elektriğe, motorine ve benzine yapılan zamlar, enflasyon oranlarındaki artışa işaret ederken yüzde 1.02 ile beklentilerin altında gerçekleşen Ocak ayı enflasyonunda enflasyon artışına, kış mevsiminin sonuna gelinmesi ile birlikte giyim ve ayakkabı sektöründe hatırı sayılır indirimler yapılması engel oldu. 

Giyim Yetti

Giyim ve ayakkabı sektöründe Ocak ayı içerisindeki enflasyon oranı yüzde 6.02 geriledi. Akaryakıt, elektrik, gıda ve daha birçok kalemde yaşanan fiyat artışları ise enflasyonun daha da aşağı düşmesine engel oldu. Ocak ayı enflasyonu ile mücadelede giyim ve ayakkabı sektörü tek kalırken yüzde 1.67 artan gıda fiyatlarının enflasyona etkisi artı 0.38 puan oldu. Otoban ve köprü geçiş ücretlerine yapılan zamlar ise enflasyonu artıran diğer kalemler oldu. 

Ayrıca yenilenen enflasyon sepetine soğuk çay, erkek mont ve pike takımı eklenirken erkek kaban, kadın çizme, nevresimlik kumaş ve fotoğraf baskı ücreti enflasyon paketinden çıkarıldı. 

Ocak ayının zam şampiyonu yüzde 25’lik fiyat artışı ile salatalık olurken yüzde 14’lük düşüş ile karnabahar en fazla ucuzlayan ürün oldu. Enflasyon verilerini değerlendiren Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek ise “Ekonomiyi tek hanelere indirmek için çalışmalarımızı artırarak sürdüreceğiz.” dedi. 
 

About

Check Also

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Dolar’ın Yükselişini Yorumladı

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek Batman’da düzenlediği basın toplantısında ekonomi ile ilgili vatandaşların kapalı endişeleri verdiklerini …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir