Pazar , Temmuz 22 2018

Ersun Yanal Trabzonspor'da Başarılı Olabilir mi?


Trabzonspor, Vahid Halilhodzic’ten kurtuldu ve Ersun Yanal ile resmen anlaşmaya vardı. Anlaşma sonunda 1,5 yıllık Ersun Yanal dönemi resmen başlamış oldu. Takım ile ilk antrenmanına çıkan başarılı hoca, ilk günden yoğun tempoya başladı.

Tam bir oyuncu ordusu şeklinde olan kadroyu nasıl şekillendirecek ve ilk resmi maçı olan Galatasaray derbisinde nasıl bir oyun anlayışı sahaya sürecek? Bu sorular akla gelen ilk sorular olacaktır. Daha geniş anlamda cevabı merak edilen soru ise acaba Ersun Yanal, Fenerbahçe’de yakaladığı başarıyı Trabzonspor’da da sürdürebilecek mi? Bu yazının temelinde yatan da işte bu çok merak edilen sorulara olabildiğince cevap vermek olacaktır.

Salı günü ele aldığım yazıda (bknz. http://goo.gl/gYneUK ) Ersun Yanal, daha Trabzonspor ile resmi anlaşmamıştı, ama İsmin camia açısından ne kadar doğru olduğunu ele almaya çalışmıştım. Bu yazıda ise öne sürdüğüm iddianın gerekçelerini ele alacağım.

Evet. Ersun Yanal, egosuna yenik düşmeyip, takıma Fenerbahçe’de yaptığı gibi doğru bir oyun anlayışı benimsetebilirse başarılı olur. Eldeki oyuncu profili Fenerbahçe’de çalıştığı profil ile hemen hemen aynı belki fazlası da var, Cardozo gibi… Şimdi genellikle 4-1-2-3 sistemini benimseyen Ersun Yanal’ın her mevkiye göre kullanabileceği, onun oyun sistemine uyabilen oyunculara bakalım.

1- Kaleci: Onur’un sakatlığı, belki de Ersun Yanal’ı zora sokacak en önemli etken olarak görülüyor. Ama onun yerine kalede bulunan Fatih Öztürk’ün son maçlarda yaptığı kurtarışlar, potansiyeli olduğunu gösteriyor. Bir Volkan Demirel olmasa bile Ersun Yanal’ın motive etmesiyle daha da başarılı olacaktır.

2- Stoper: Savunma hattında (Stoper Mevkii) Belkalem ve Papadoupulos gibi iki deneyimli isimli var. Her ikisi de fizik kalite ve oyunu okuma açısından şampiyon olunan yılda Fenerbahçe’de yer alan Alves-Egemen ikilisine benzer özellikteler. Alternatif isim olarak da Mustafa Yumlu ve Mustafa Akbaş isimlerini kullanabilir.

3- Sağ ve Sol Bek: Fenerbahçe’yi Şampiyon yaptığı yıl, rakip takımları en çok sağ ve sol bek pozisyonlarında oynayan Gökhan-Caner ikilisinin yaptığı bindirmeler ile vurmuştu. Özellikle Caner, duran toplarda ve atak organizasyonlarında kullandığı en önemli silahıydı. Trabzonspor’da ise Bosingwa ve İshak Doğan Yanal’ın işini görebilirler. İshak, belki o Caner kadar tecrübeli ve etkili olamasa bile onun da atak çıkışları ve köşe atışlarındaki başarısı, Yanal’ın oyun anlayışı için önemli olabilir.

4- Orta Saha: Ersun Yanal’ın geçen yılki yine en büyük kozlarından biri de Savunmanın hemen önünde oynayan, gerek olduğunda ikili stoperle birleşerek 3. Stoper görevi de görebilen, gelen atakları keserek takımı atağa kaldıracak etkili pasları atabilen Mehmet Topal’dı. Mehmet Topal hem fizik kalitesi ve kondisyonu hem teknik özellikleri oldukça iyi olduğu ve Valencia ile Avrupa havası kokladığı için Fenerbahçe açısından değişilmez bir elemandı.

Trabzonspor’da ise Ersun Yanal’ın elinde o bölgede oynayabilecek Medjani, Soner ve belki de Salih Dursun bulunuyor. Bu oyunculardan Medjani, takım savunması anlamında yararlı fakat ofansa katkı anlamında ise biraz sönük gözüküyor. Soner ise tam tersi şekilde düşünülebilir. Salih Dursun açısından bakıldığında ise pozisyon hataları yapması olası gözüküyor. Bu mevkii için ileri uç biraz daha kuvvetli olduğundan Medjani, Mehmet Topal’ın rolünü üstlenebilir. Orta sahanın ofansa yakın olan noktasında oynayacak ikili için ise Ersun Yanal’ın Fenerbahçe’de de çok önemsediği hem savunma özelliği olan hem de ileri uç elemanlarını paslarıyla besleyecek, Emre ve Meireles gibi oyuncular, takımda fazlasıyla mevcut. Constant ve Mehmet Ekici ikilisi tam da Ersun Yanal’ın istediği tipte oyunculardır. Bunun yanında Özer Hurmacı da teknik kapasitesi bakımından hocanın tercih edebileceği bir oyuncu olabilir.

5- Ofans (Forvet): Ersun Yanal’ın belki de kafasını karıştıracak en önem verdiği mevkii, ileri uç üçlüsü olacaktır. Santrafor mevkii için Cardozo’nun yeri garantiyken onu çok zorlayacak bir Yatabare’nin olması, geçen yıl Fenerbahçe’de eksik olan bir yöndü. Sol Kanatta, çok güçlü deyim yerindeyse uçabilen Emenike tarzı oynayabilen Waris ve Yusuf Erdoğan ikilisi, Sağ Kanatta ise Fatih Atik, Sefa Yılmaz ikilisi etkin bir hücum oyununu sahaya yansıtmada Ersun Yanal’ın en büyük silahları olacaklardır.

Ersun Yanal’ın genel anlayışı; oyuna hızlı başlamak, karşı ataklarla rakiplerini vurmak ve hücuma önem veren bir felsefede olduğu için hocanın futbolcularda istediği en temel özellik, fizik güç ve kondisyondur. Eğer savunma anlamında pas bağlantıları güçlü ve pozisyon hataları en minimum şekilde olursa takım da başarılı sonuçlar alacaktır. Ersun Yanal’ın geçen yıl şampiyon yaptığı Fenerbahçe ile şimdiki Trabzonspor’u arasındaki tek ve en önemli fark ise; Fenerbahçe’yi zaten takım savunması anlamında hazır almış olması, Trabzonspor’da ise bu yapının henüz tam anlamıyla kurulamamış olmasıdır.

Ersun Yanal’ın felsefesini yine Trabzonspor’da bu oyuncularla görebileceğimizi düşünüyorum: “Yediğinden Fazlasını At”… İşte bu anlayış, bize çok güzel oyunlar izletecek gibi gözüküyor.

About Ali Yiğit KUTLUCA

Check Also

Kendimize Sormamız Gerekenler

Neden asabiyiz?      Toplumsal baskı ve ötekileştirmeye maruz kalıyor muyuz?     Sevgisizlik ve şiddet neden …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir