Cuma , Temmuz 20 2018

Ersun Yanal'lı Trabzonspor Bu Sezon Şampiyon Olabilir mi?


Trabzonspor, Ersun Yanal yönetiminde çıktığı ilk maçta hem de deplasmandaki Galatasaray derbisinde rakibini resmen bozguna uğrattı.

Farklı bir galibiyet alan Bordo Mavili takımda galibiyetin şüphesiz mimarı, Ersun Yanal oldu. Yabancı oyuncularla hemen hiç antrenman yapma şansı yakalayamamasına rağmen futbolcuların ortaya koyduğu performans herkesi tatmin etti. Bu galibiyet sonrası tüm camia şampiyonluğa aday olabileceklerine yürekten inandı. Bunun yanında futbol kamuoyu da şampiyonluk yarışına güçlü bir Trabzonspor’un dâhil olmasını güzel karşıladılar. Ersun Yanal ile ligimize yeniden renk katan bir Trabzonspor olacaktır.

Peki Trabzonluların bu galibiyet sonrası daha çok dile getirdiği şampiyonluk söylemi, gerçekleşebilir mi? Ersun Yanal, geçen yıl Fenerbahçe’de elde ettiği başarıyı bu yıl da Trabzonspor camiası ile yaşayabilir mi?

Bu sorulara şu an için kesin bir cevap vermek yanlış olabilir ama şu bir gerçektir ki liderle arasındaki puan farkı ve fikstür göz önüne alındığında şampiyonluk fırsatı vardır.

Borçlarla boğuşan, saha içinde organizasyonsuz, Galatasaray, kadrosu ile halen kafalarda soru işaretleri barındıran Beşiktaş ve tecrübesiz İsmail Kartal yönetimindeki Fenerbahçe…

Tüm bunlar ve Trabzonspor’un kadro potansiyeli düşünüldüğünde şampiyonluk hayal olmayabilir. Tabii ki bunların hepsini tek maçla değerlendirmek yeterli değildir. Halen daha Trabzonspor’un halletmesi gereken sorunları da mevcuttur.

Yeni gelen teknik adamı nasıl alacağı bir mağlubiyetle yerlerde süründürmeyeceksek, alınan bir galibiyetle de onu göklere çıkarmamamız gerekir. Örneğin daha kadroda bulunan yabancı oyuncuları küstürmeden nasıl sahaya süreceğini görmeliyiz. Ya da defans kurgusundaki yabancılardan biri eksik olduğunda nasıl bir yol izleyecek? İleriki maçlarda bu tür sorunlara nasıl çözüm bulacağını görerek daha net bir değerlendirme yapabiliriz.

Şunu da unutmayalım ki Trabzonspor her ne kadar derbi maçını yeni teknik direktörü ile kazansa bile karşısında da bir o kadar kötü durumda olan Galatasaray vardı. Paraları ödenmeyen, küstürülmüş oyunculara, takımdaki geleceği sorgulanan teknik direktör Prandelli’ye sahip bir Galatasaray’a karşı yeni bir maceraya başlayan istekli oyunculardan kurulu bir Trabzonspor… Yani sonuç o kadar da bahsedildiği gibi olay bir durum değildi.

2 hafta sonra Trabzonspor yine bir deplasmanda derbiye çıkacak. Beşiktaş ile dış sahada oynayacaklar. Bu takım, eğer ki o zaman da bu şekilde bir galibiyet alırsa işte o zaman ciddi ciddi bir şampiyonluk geleceğinden bahsedebiliriz.

Önceki yazılarımda da bahsettiğim gibi en doğru hoca tercihi olan Ersun Yanal’la Trabzonspor, ileriki haftalarda bizlere daha güzel futbollar izletecektir.

About Ali Yiğit KUTLUCA

Check Also

Kendimize Sormamız Gerekenler

Neden asabiyiz?      Toplumsal baskı ve ötekileştirmeye maruz kalıyor muyuz?     Sevgisizlik ve şiddet neden …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir