Cumartesi , Ağustos 4 2018

Esnafın Dünyaya Açılan Kapısı e-ticaret


Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından yürütülen çalışmayla esnaf, e-ihracat yapma olanağına kavuştu. Esnaf, PTT’nin elektronik sitesinde kendisi için ayrılan alan sayesinde yöresel ürünlerini dünyaya ihraç edebilecek. 
    

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ile PTT A.Ş arasında imzalanacak protokol ile esnaf, elektronik ticaret yapma imkanına kavuşacak. Ocak ayı içerisinde imzalanacak protokol çerçevesinde PTT’ye ait elektronik ticaret platformu olan ‘ePTTAVM’ de esnaf içinde alan ayrılacak. Site içerisinde esnafa ayrılan özel mağazalar ile yöresel ürün alanları olacak. Esnafa özel komisyon ve indirim oranlarını belirleme yetkisi ise PTT’de olacak. Esnaf, sitede satışa sunduğu ürünleri ile ilgili pazarlama ve reklam kampanyaları düzenleyebilecek. Böylelikle ülkemizin herhangi bir şehrinde bulunan esnaf, 1,5 milyonun üzerinde üyesi olan ‘ePTTAVM’ sayesinde farklı kentlerde satış imkanına kavuşacak. 
    

Esnaf, milli e-ihracat platformu olarak faaliyet gösteren ‘Ready-2sale.com’ sitesi sayesinde ürünleri ile dünya pazarına açılabilecek. Gümrükleme işlemi de dahil olmak üzere bütün bürokratik işlemleri PTT yürütecek. PTT, sitede satılan ürünler için uluslararası lojistik hizmeti verecek. 
    

Esnaf, e-ihracat ile ilgili bölgesel eğitimlere tabi tutulacak. Esnafa verilen eğitimlerin içeriğinde e-ticaret ile i-ihracata ilişkin mağaza, ürün, pazarlama, iade, kargo, sipariş, müşteri ve ödeme yönetimi gibi konular olacak. 
    

Ekonominin omurgasını esnafın oluşturduğunu söyleyen Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, “Esnafın olmadığı yerde ticarette düşünülemez. Esnafın, günümüz teknolojisine ayak uydurabilmesi için esnafımıza her türlü destek verilecek. Günümüz ticaretinin önemli bir bölümü e-ticaretten oluşmaktadır. Esnafımızın da e-ticaretten istifade etmesi gerekir. ‘ePTTAVM’ sayesinde küçük esnafımız yöresel ürünlerini elektronik ortamda satışa sunabilecek. Esnafımıza bu hususla ilgili kargo hizmetleri ve belli ücretlerde destek verilecek. Bu sistem ile esnaf, daha rekabetçi hale gelecek. Örneğin Çorum leblebisi, ‘ePTTAVM’ sitesinde satışa sunulduğu zaman diğer şehirlerde veya başka ülkelerde yaşayan insanlarda bu leblebiyi tüketebilecek. Bu da muazzam bir tanıtım ve ticari platform anlamına geliyor. PTT’deki altyapı sayesinde süreç ve lojistik çok iyi yönetilecek. e-ticaret sayesinde e-ihracat yapma imkanına kavuşan esnafımız, ülkemizin 2023 ihracat hedeflerine hizmet edebilecek.” şeklinde açıklamalarda bulundu.       
 

About

Check Also

Maaşlara Eklenecek Zamlar Belli Oldu

Memur ve emeklilerin beklediği temmuz zammı netleşti. Artışlar son 14 yılın zam rekoru olarak ifade …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir