Cumartesi , Ağustos 4 2018

Et ve Süt Kurumu 21 İş Yerine Kamu Davası Açtı


Et ve Balık Kurumu ile Et ve Süt Kurumuna ait logonun aynısını veya tüketicileri yanıltacak şekilde benzerini kullanan 21 işyeri hakkında Et ve Süt Kurumu tarafından kamu davası açıldı.  

Et ve Süt Kurumu tarafından yapılan açıklama ile kurumun ülkemiz genelinde faaliyette olan bütün franchisee yani bayilik sistemiyle çalıştığı mağazalarla olan sözleşmelerinin 27 Ağustos tarihinden itibaren sonlandırıldığını ve bu bayilerin, kurumla hiçbir bağlantılarının kalmadığını belirtti. 

Et ve Süt Kurumu tarafından yapılan açıklamaya şöyle devam edildi:

“Bazı illerde bulunan franchisee satış mağazaları ESK tabelalarını indirmelerine rağmen halkı yanıltacak şekilde isim, renk ve şekil açısından kurum konseptine benzeyen unsurlarla satışlarına devam ettikleri saptandı. Dış mekan rengi, taklit logo, benzer unvan ve tabelalarla ESK çağrışımı oluşturulmaya çalışılarak tüketicileri yanıltacak şekilde faaliyet gösteren 25 mağaza ile ilgili Cumhuriyet Başsavcılıklarına suç duyurusunda bulunuldu.

ESK ile hiçbir şekilde ticari ilişkisi bulunmayan ve sözleşmesi feshedilen 21 işyerinin halen Et ve Balık Kurumu ile Et ve Süt Kurumunun adı ve logosunun aynen veya tüketicileri yanıltacak biçimde benzerini kullandığının tespit edilmesi üzerine ‘Marka Hakkına Tecavüz’ suçundan kamu davası açıldı.”

Et ve Balık Kurumu ve Et ve Süt Kurumu markalarının taklit edilmesi yoluyla tüketiciyi yanıltan işyerleri hakkında takip ve hukuki mücadeleye devam edileceği ve vatandaşların bu hususta dikkatli olması gerektiği açıklandı. Kurumun şu anda 9 ilde 15 satış mağazası ile perakende hizmet verdiği ve ‘www.esk.gov.tr’ adresinden bu mağazaların bilgilerine ulaşılabileceği belirtildi.  
 

About

Check Also

Maaşlara Eklenecek Zamlar Belli Oldu

Memur ve emeklilerin beklediği temmuz zammı netleşti. Artışlar son 14 yılın zam rekoru olarak ifade …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir