Cumartesi , Temmuz 21 2018

EURO 2016 Yolunda Milli Heyecan Başlıyor


A Milli Futbol Takımımız EURO 2016 Elemeleri A Grubundaki ilk maçına bu akşam İzlanda Deplasmanı ile başlayacak. Türkiye Futbol Direktörü ve A Milli Takım Teknik Direktörü Fatih Terim önderliğindeki millilerimizin ilk resmi maçında hedef, mutlak galibiyet.

Bu maç öncesinde yapılan hazırlıklar, antrenmanlar, oyuncu takipleri ve hazırlık maçlarında temel olarak hangi sistemin bize uygun olacağı saptanmaya çalışıldı. Tabii ki burada en büyük pay, Fatih Terim ve başarılı bir Akhisar Belediyespor Teknik Direktörlüğünden milli takıma geçen yardımcısı Hamza Hamzaoğlu’na ait.

Önceki yazımda da belirttiğim üzere son üç turnuvaya katılamamamızın oyuncular üzerinde yarattığı etki ve onların ekstra motive olmaları, hazırlık maçlarında net olarak görüldü. Fatih Terim’in oyuncular üzerindeki etkisi de bu sürece eklendiğinde başarının gelmesi, mucize olmayacaktır.

FATİH TERİM VE OYUN KARAKTERİ

Peki Fatih Terim’in milli takımın başına gelmesi, takımda neleri değiştirdi?

Bu sorunun cevabı çok net; kazanma azmi, hırs ve kaybetmeye tahammülün olmayışı…

Yukarıda belirttiğim kavramlar kısa sürede kazanılacak alışkanlıklar değil, fakat konu Fatih Terim olduğunda bu mümkün. Bunun en basit kanıtı ise EURO 2008’de gösterdiğimiz başarı ve geriden gelerek mucizeleri gerçekleştiren takım olmamızdır. Orada da özellikle bu gruptaki rakiplerimizden biri olan Çek Cumhuriyeti karşısında 2-0 geriden gelerek 3-2 galip gelmemiz ve Hırvatistan ile yaptığımız Çeyrek Final maçında uzatmaların son saniyesinde attığımız golle yarı finale çıkmayı başarmamız, karakterimizi yansıtmıştı.

Aynı şekilde yine önümüzde yenmemiz gereken maçlar, geçmemiz gereken turlar var ve biz Fatih Terim ile birlikte bunu başaracak güçteyiz.

Taktiksel açıdan baktığımızda ise Fatih Terim’in getirdiği en önemli özellik, beklerin üretkenliği arttırarak kanat organizasyonlarına önem vermesi olmuştur. Takımda yer alan oyuncuların teknik kapasite bakımından yüksek olması, işleri daha da kolaylaştırdı. Son dönemde Türk oyuncularının kronik olarak eksik olduğu pozisyon bilgisi, yurt dışında oynayan oyuncuların artması ve Fatih Terim’in tecrübesi ile azalmış görünüyor. Ama yine de duran top zafiyetimiz devam ediyor.

Bu akşam deplasmanda oynayacağımız zorlu İzlanda maçından alacağımız 3 puanla gruba güvenle başlayacağımızı ve devamını getireceğimizi düşünüyorum. Bu maçta kendi karakterimizi yansıtmamız durumunda bu maçı rahat kazanırız. 

12 DEV ADAM MADALYA AŞKINA

Kaybetmeye tahammülü olmayan bir milletiz ki bu sadece futbolda değil basketbolda da kendini kanıtladı. 12 Dev Adam, Wild Card ile katıldığı 2014 FIBA Dünya kupasında yine mucizeleri gerçekleştiriyor. Finlandiya ve Avustralya maçlarında çift haneli farklardan geri dönüş yapıp maçları büyük bir azimle kazandılar. Özellikle de son Avustralya maçının son 40 saniyesinde Emir’in attığı iki üçlük ile çeyrek finale kaldık. Madalya yolunda şimdiki rakibimiz, Litvanya. Bu akşam oynayacağımız her iki karşılaşmadan da alnımızın akıyla çıkmamız dileğiyle iyi günler dilerim

About Ali Yiğit KUTLUCA

Check Also

Kendimize Sormamız Gerekenler

Neden asabiyiz?      Toplumsal baskı ve ötekileştirmeye maruz kalıyor muyuz?     Sevgisizlik ve şiddet neden …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir