Cumartesi , Temmuz 21 2018

Ev Yapımı Yaş Pasta


Merhabalar.. Bugün sizlere evde lezzetli yaş pasta yapımından bahsedeceğim. Bütün çocuklar yaş pastaya bayılır. Bıraksanız bir oturuşta hepsini yerler. Ama bu bol kremalı pastalar onların minik bedenleri için ne kadar da zararlıdır. Çocuğunuza pasta alırken acaba taze mi, içindeki malzemeler sağlıklı mi, hijyenik bir ortamda mı yapıldı? Tüm bu sorular içinizi kemirir. Bu nedenle en güzeli çocuğunuza en lezzetli pastaları evde kendi ellerinizle yapmanızdır. Zaten insanlar artik bu konuda daha fazla bilinçlendi. Bunun bir sonucu olarak da artık ev yapımı – home made – ürünler daha fazla raflarda yerini alıyor. Ama bu ev yapımı ürünlerin bile nasıl yapıldığını, kimler tarafından yapıldığını bilemiyoruz. Bu nedenle eğer imkan varsa herşeyi evde yapmak. Evde yaş pasta için çok farklı tarifler bulabilirsiniz. Ben de bugün sizlere alternatif olması açısından bir pasta tarifi paylaşacağım.

img_20140207_165908-(450-x-600).jpg

Yaş Pasta Hamurunda Kullanılan Malzemeler

1 fincan şeker
1 fincan süt
1 yumurta
1 paket kabartma tozu
5 fincan un
(Fincanlar kahve fincanıdır)

Yaş Pasta Kreması için Malzemeler

1 kg süt
1 yumurta sarısı
2 su bardağı şeker
5 kaşık un
Rengine göre kakao

Gelelim Leziz Ev Yapımı Yaş Pastamızın Yapılışına

Hamur için tüm malzemeleri yoğurun ve hamuru beş eşit parçaya bölün. Pişireceğiniz tava boyutunda oklava ya da merdane ile açın. Kızartmadan sedece pişirin. Daha sonra kremayı hazırlamaya başlayın. Kakao dışındaki malzemeleri bir tencerede orta ateşte sürekli karıştırarak pişirin. Süsleme için bir miktar ayırın ve kakaoyuda karıştırın. Daha sonra ılıyana kadar devamlı karıştırın. Ilıdıktan sonra bir kat krema bir kat hamur şeklinde pastanızı inşa edip beyaz krema ile süsleyebilirsiniz.

About Ayşegül AKÇA BATMAZ

Check Also

Kendimize Sormamız Gerekenler

Neden asabiyiz?      Toplumsal baskı ve ötekileştirmeye maruz kalıyor muyuz?     Sevgisizlik ve şiddet neden …

One comment

  1. Zor gibi görünse de aslında kolay ama çok lezzetli bir pasta…sanırım yediğim en güzel yaş pasta ..Bu lezzeti bize yıllarca yedirin yıllar sonra tekrar hatırlatan annem ve canım kardeşim ellerinize sağlık. ..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir