Cumartesi , Ağustos 4 2018

Facebook, Teknoloji Tarihinde Görülmeyen Rekor Ceza Alabilir


50 milyon kullanıcısının verilerini sızdıran Facebook’a, teknoloji tarihinde daha önce görülmeyen rekor ceza gelebilir. 
    

Dünyada en fazla kullanıcıya sahip olan sosyal medya platformu Facebook, teknoloji tarihinin en skandal işlerinin birinin altına imza attı. Facebook’un, kendisine yöneltilen suçlamalar üzerine 50 milyon kullanıcısına ait veriyi 2015 yılında kullanıcılarına hiçbir şekilde bilgi vermeden kullandığını kabul etmesi kendisine pahalıya mal olabilir. 

Thisisyourdigitallife uygulamasını indirerek kullanan 270 bin kullanıcı verilerinin paylaşılmasına razı olmuştu. Ancak bu uygulamayı kabul ederek verilerinin paylaşılmasına izin veren kullanıcılar, sadece kendi verilerinin değil, Facebook’taki arkadaşlarının da verilerinin paylaşılmasına yol açmıştı. Başkanlık seçimlerine de etki edebilecek bu skandalın sorumlusu ise Facebook.  

Bu skandalın gün yüzüne çıkmasından sonra Facebook, bu uygulama sayesinde elde edilen bütün verileri sildiğini açıklasa da yaşanan gelişmeler, Facebook’un bu skandaldan bu kadar kolay yakayı kurtaramayacağını gösteriyor. 

Federal Ticaret Komisyonu adına açıklama yapan David Vladeck, “Facebook, yaşanan skandal veri ihlali nedeniyle her ihlal için 40.000 dolara varan ceza alabilir.” dedi. 

Facebook, 50 milyon kullanıcısının verilerini paylaştığından dolayı böyle bir ceza alırsa alacağı ceza trilyon dolar ile ifade edilecek. Şu anda merak edilen en önemli konulardan biri Facebook’un böyle bir ceza alması durumunda pirincin taşını nasıl ayıklayacağı. Bu dev cezanın Facebook’u batırmayacağına kesin gözüyle bakılsa da Facebook’u çok zor günler bekliyor.    
 
 

About

Check Also

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Girişimlerinden Sonra Tamimi Özgürlüğüne Kavuştu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan girişimlerinin ardından İsrail tarafından serbest bırakılan Ahed Tamimi’yi telefonla arayarak cesaretinden …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir