Cumartesi , Ağustos 4 2018

Fatih Terim, Basın Toplantısında Neler Söyledi? Haklı mıydı?


A Milli Futbol Takımımız, EURO 2016 Elemelerinde bugün Çek Cumhuriyeti karşısında oldukça önemli bir maça çıkacak. Bu dev maç öncesinde Milli takımımızda büyük eksikler bulunuyor. Kadroya çağrılan önemli isimlerin sakatlıkları nedeniyle teknik ekipten aflarını istemesi sonucu, alternatiflerin azaldığını görmekteyiz.

Elemelere İzlanda karşısında aldığımız farklı yenilgi ile başlamak, sıkıntı yarattı. Bu sıkıntı ile birlikte sakatlıklar ve deyim yerindeyse özgür basınımızın yaptığı bir haberle Gökhan Töre başta olmak üzere Fatih Terim ve tüm takım derinden etkilendi. Bugünkü yazımda Fatih Terim’in dün yaptığı basın toplantısı, Gökhan-Hakan-Ömer olayı ve Çek Cumhuriyeti maçını ele almaya çalışacağım.

FATİH TERİM VE BASIN TOPLANTISI

Türkiye Futbol Direktörü Fatih Terim, dün UEFA’nın öngördüğü olağan basın toplantısında gündeme dair çok önemli açıklamalarda bulundu. Bu açıklamalara, futbolu ve milli takımımızı takip eden bireyler kulak misafiri olmuşlardır. Çok önemli Çek Cumhuriyeti maçı öncesinde herkesten ironik bir şekilde özür dileyerek başladığı basın toplantısında Terim, Gökhan Töre-Hakan Çalhanoğlu-Ömer Toprak üçgeninde gelişen olayların iç yüzünü ve basının kendisini olaylara müdahale etmemekle suçlamalarına yönelik açıklamalarda bulundu. Kişisel olarak Bu basın toplantısının geneline baktığımda Terim’in sonuna kadar haklı olduğunu söyleyebilirim.

Futbolumuzda iyi giden şeylerin olmadığı açık. Ya da temel bir kurgumuzun olmadığı… Biz, diğer Avrupa ekol milli takımları gibi bir sistem oturtup oynamaya alışık değiliz veya daha doğru bir ifadeyle bunu beceremiyoruz. Bizim genel oyun karakteristiğimiz; duygumuzu ve hırsımızı ve azmimizi oyuna yansıtmak…

Eğer biz, milli takım olarak bir maça iyi motive olduysak o maçta galip gelme şansımız artar. Moralimiz yerinde olduğunda,  taraftarımız ve medyamız arkamızda olduğunda ne kadar iyi futbol oynadığımız da ortada. Fakat bizde normalden farklı bir şey var, o da dengesizliğimiz. Fatih Terim bu toplantıda çok önemli bir söz söyledi;

“Allah beni düşmanlarımdan değil dostlarımdan korusun. Geldiğimizde o kadar seviniyorsunuz, Geldiğimizde de gitmemiz için her şeyi yapıyorsunuz.”

Bu cümleler, bizim millet olarak yaptığımız işlerde ne kadar dengesiz olduğumuzu kanıtlıyor. Basın her zaman özgür olmalıdır ve olaylara tarafsız bakarak doğru ne ise sonuna kadar onun peşinden gitmelidir. Bunda hepimiz hemfikiriz, fakat Hakan’ın babası ile yapılan bu röportajın özellikle en kırılgan olduğumuz dönemde yapılması ve meydana gelen olayın 1 yıl sonrasında tam da Çek Cumhuriyeti maçı öncesinde sunulması, sadece dengesizliktir. Evet, belki bu haber çok büyük sükse yapmış ve gündem oluşturmuş olabilir, ama burada ortak duygularla arkasında durduğumuz Milli takımı, oyuncuları ve teknik ekibi olumsuz etkileyecek bir durumu da göz ardı etmemiz gerekir.

GÖKHAN TÖRE – HAKAN ÇALHANOĞLU-ÖMER TOPRAK GERGİNLİĞİNDE KİM HAKLI?

Hemen hemen 1 yıldır, özellikle de son bir haftadır Gökhan Töre’nin Hakan Çalhanoğlu ve Ömer Toprak’a silah doğrultmasında suçlu kişi aranıp duruyor. İşte ilk bölümde de dediğim gibi bizim olaylara yaklaşma tarzımız çok farklı. Burada soru yanlış…

Bu olayda Gökhan Töre’yi günah keçisi olarak görüp onu cezalandırmak kolay olan nokta. İşte zor olanı ise Fatih Terim yaptı ve oyuncuyu kazanmaya çalıştı. Belki kazanmıştı da ama malum özgür basınımız buna da el attı ve kritik maç öncesi yine duygudaşlığını gösterdi???

Bu olaylara bakıldığında bizim kendimize sormamız gereken soru şu olmalı; Biz nerede yanlış yapıyoruz? Aynı olay rakibimizde olsaydı onlar da bizim gibi linç kampanyasını ülkelerinde kendi oyuncuları için yapar mıydı? Hayır…

Rakip takım teknik direktörü yine dünkü basın toplantısında çok rahat ifadelerle galibiyet istediklerini dile getirdi ve bence bu açıklamayı içinden “bizim, maçta çok iyi oynamamıza gerek kalmadı çünkü bizim yapacağımız işi onların (Türkiye) kendi basınları yaptı” şeklinde düşünerek yaptı. O bizden daha iyi biliyor duygularımızı sahaya yansıttığımızı ve net bir ekole sahip olmadığımızı… Bugünkü maçı da yağ sürdüğümüz ekmeğini yiyerek geçecek???

Bugün oynayacağımız kritik Çek Cumhuriyeti maçı öncesinde teknik konulara girmenin bizler ve siz taraftarlar açısından o kadar da önemli olacağını düşünmüyorum.

Bugünkü yazımın sonuna geldiğimde meydana gelen bu olayın çok kısa bir özetini size sunmak istiyorum.

Türkiye olarak bizler, herkes bu zihniyette oldukça maçlarımızın çoğunu daha maça çıkmadan kaybederiz.

Her şeye rağmen bir Türk ve Milli Takım taraftarı olarak Fatih Terim’in tüm seçimlerinden dolayı yanında olduğumu ve her zaman onu desteklediğimi belirtmek ister, Çekleri bu şartlar altında bile yenmemizin mümkün olduğuna inanır herkese yazımı okuduğu için Teşekkür ederim…

 

About Ali Yiğit KUTLUCA

Check Also

Kendimize Sormamız Gerekenler

Neden asabiyiz?      Toplumsal baskı ve ötekileştirmeye maruz kalıyor muyuz?     Sevgisizlik ve şiddet neden …

One comment

  1. Allah razi olsun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir