Cumartesi , Temmuz 21 2018

Fenerbahçe Galatasaray Maçını Kim Kazanır?


Müthiş bir maç… Dünya derbisi: Fenerbahçe Galatasaray…

İki takım arasındaki ezeli rekabet halen devam etmekte. Ebedi dostluksa önce dönemlere nazaran daha iyi bir durumda. Mesela Avrupa Şampiyonlar liginde Fenerbahçe Galatasaray Odeabank kadın basketbol maçında Fener taraftarının rakip takım aleyhine yaptığı kötü tezahüratlar karşısında Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım, mikrofonu eline alıp bu tür tezahüratların yapılmaması için kendi taraftarını uyarmıştı. Bu, çok güzel bir örnekti. Başka bir tanesi de Galatasaray kulübünün bu güzel ya da olması gereken davranışa karşılık olarak resmi internet sitesinden kendi taraftarları için küfürsüz tezahürat açıklaması yayımlaması örneği verilebilir. Farklı branşlarda yapılacak Fenerbahçe Galatasaray karşılaşmaları için bu örnekler ebedi dostluk adına güzel şeylerdi. Belki de son dönemde alışık olmadıklarımızdandı.

Heyecanın ve çekişmenin en yoğun olduğu futbolda da bir Fenerbahçe Galatasaray derbisi bizleri bekliyor. Kadın basketbolunda veya voleybolundaki çekişme bu kadar yoğun olmadığı için yukarıda verdiğim örnekler çok da önem arz etmeyebilir. Şimdi önemli olan Pazar günkü maçta Taraftarların sergileyeceği davranışlardır.

Şimdi bir de takımların içine bakmaya çalışalım. Fenerbahçe, Galatasaray’ın 4 puan gerisinde kendi evinde ezeli rakibini konuk edecek. Ezeli rekabet bir yana Fenerbahçe’nin bu maçta 3 puandan başka çaresi yok. Çünkü olası bir mağlubiyette şampiyonluk da en azından psikolojik olarak elden gidebilir. Tüm Fenerbahçeliler de bilir ki Galatasaray’ı yenmeden alınacak bir şampiyonluk, asla bir başarı değildir. Bunun tam tersi Galatasaray ve Beşiktaş için de geçerlidir.

İstatistikler, Fenerbahçe’nin 16 yıldır Kadıköy’de üstün olduğunu göstermektedir. Diğer yandan bu sezon iki takım da gollerini 70. Dakikalardan sonra atmışlar. Yani kısaca ilk golü atan, 70’ten sonra da iyi defans yapan takım, maçı kazanmaya yakın olan taraftır.

FENERBAHÇE

Galibiyete en çok ihtiyacı olan takım Fenerbahçe olduğu için Galatasaray karşısında yapacakları şey çok basit. Görüldüğü üzere Galatasaray ilk 15 dakikada gol yemiyor, atıyor. Fenerbahçe’nin bu anlamda ilk dakikalarda bastırıp yemeden gol atması, onu bir adım öne geçirir. 70’e kadar eğer 2 farkı yakalayabilirse galibiyet Fenerbahçe’nin olacaktır. Bunun için İsmail Kartal’ın Sow-Emenike-Kuyt üçlüsünün arkasına ofansif özellikleri daha fazla olan Diego’yu koyması, ilk dakikalarda gole yaklaşmasını sağlar.

Bir de ilk 15 dakikada gol bulmak isteyen bir takım olarak Fenerbahçe’de İsmail Kartal’ın önde merkezi santrafor olarak Webo ile başlaması, iki kanada Sow ve Kuyt’ı yerleştirip onlara destekçi olarak da ofansif özellikleri daha az olan Meireles yerine Diego’yu koyması, daha etkili olacaktır.

İlk yarıyı önde bitirdikten sonra 60-70 civarlarında Diego’yu çıkarıp ortada top tutan Meireles’i oyuna alabilir. Eğer 70’e kadar maç, Fenerbahçe’nin üstünlüğü ile giderse Webo’yu oyundan alıp Sow’u onun pozisyonuna yerleştirmesi, Sow’un yerinde de Emenike’yi koyması tam kilit nokta olur. Bu dakikalardan sonra Galatasaray ataklarını sıklaştırıp arkada boş alanlar bırakacak, iyi bir mücadele futbolcusu olan Emenike de bu boş alanları kullanarak arkadaşlarına ve kendisine gol pozisyonları yaratacaktır. İşte o zaman bu maç, Emenike’nin maçı olacaktır.

GALATASARAY

Galatasaray açısından bakacak olur isek Galatasaray’ın deplasman takımı olarak ilk dakikalarda gol atması, işleri kendi lehine çevirir. Gol bulduktan sonra Fenerbahçe’nin gol atma iştahının, bir telaşa dönüşmesi ihtimali ile Fenerbahçe’nin savunmasında bırakacağı boş alanlara yapılacak koşuların büyük bir anlam ifade edeceğini söyleyebilirim. Bu anlarda kapılacak topların hızlı bir şekilde kanatlara yönlendirilmesi olumlu olacaktır. Çünkü Fenerbahçe, ataklarını kanat odaklı yapar, kanatlardaki oyuncular önde oldukları için arkadaki boş alanlar, Galatasaray ileri uç elemanları tarafından değerlendirilebilir.

Burada ortada oynayacak Hamit ve Selçuk’a büyük iş düşüyor. Sadece top kesmek değil, kazanılan topları da birincil adrese teslim etmek önemli olacaktır. Bir de maçın kilit oyuncusu kuşkusuz Muslera olacaktır. Bu sezon belki de Galatasaray’ı liderlikte tutan adamdır desek abartıya kaçmamış oluruz. Muslera’nın yapacağı kurtarışlar, puan veya puanlar adına kritik öneme sahiptir.

Derbi için en genel ifadeyle “Kısaca ilk golü atan maçı kazanır” diyebiliriz. Tüm bu değerlendirmeleri, takımların bu sezonki performansları doğrultusunda yapmaya çalıştım. Unutulmamalıdır ki her derbi, kendi hikâyesini kendi yazar ve takımların lig sıralamaları ile ilgisi yoktur. Bunun için derbinin favorisi yoktur.

Bol gollü bir derbi izlemek umuduyla bugünkü yazımın da sonuna geldim.

Sizce Fenerbahçe Galatasaray maçını kim kazanır? Yorumlarınızı bekliyorum…

About Ali Yiğit KUTLUCA

Check Also

Kendimize Sormamız Gerekenler

Neden asabiyiz?      Toplumsal baskı ve ötekileştirmeye maruz kalıyor muyuz?     Sevgisizlik ve şiddet neden …

8 comments

  1. cimbomaşkına

    Bir Galatasaraylı olarak takıma başarılılar diliyorum. Hak eden kazansız…

  2. Umarım Galatasaray kazanır. 🙂 -)

  3. hak eden kazansın diyelim

  4. galatasaray ve fenerbahçe arasındaki maç her zaman olduğu gibi olaylı sonuçlanır

  5. kırmızı kartların havada uçuşacağı bir maç olacağı görülüyor

  6. fenerbahçe evinde cimboma patlar demedi demeyin

  7. bu maçı galatasaray alır fb de havasını alır. şampiykn bursaspor olur

  8. ilk onbeş dakika fener 1-0 önde 85 ise 3-1 fener alır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir