Cuma , Temmuz 20 2018

Fenerbahçe ve Beşiktaş’ın Galatasaray’a Hediyesi


Spor Toto Süper Ligde son 2 haftadır değişik bir şeyler oluyor. 23. Hafta sonunda Galatasaray, en yakın rakibi ile 3 puanlık bir fark yaparak liderliğini devam ettirdi. Bu yıl, gerçekten de zirve yarışında alışık olmadığımız şeyleri görüyoruz. Galatasaray, son haftalarda performansını ne kadar arttırdıysa Fenerbahçe ve Beşiktaş ise bir o kadar azalttı.

Lider Galatasaray’ın son dönemde oynadığı futbol taktire şayan… Zorlanacak dediğimiz rakipleri karşısında oldukça güzel çözümlerle sonuca gitmesini biliyor. Belki kalesinde gol görüyor ama yediğinden fazla atma potansiyeli, onu rakiplerinin korkulu rüyası haline getiriyor. 2 yıl önceden şampiyon olmuş kadroda yer alan futbolcular, kabus gibi geçen Mancini-Prandelli dönemlerinden sonra Hamza Hamzoğlu yönetiminde büyük olmayı yeniden hatırlamış gibiler. Kendilerine güvenleri gelmiş, sadece kendileri için değil takım için de can siperane oynamaya başladılar. Ruhsuzluk, yerini arkadaşlığa bırakmış ki en basit örneği de Sneijder’in performansında görüyoruz.

Bu sürecin normale dönmesinde en büyük pay ise Yönetimde Abdurrahim Albayrak başta olmak üzere onunla birlikte Hamza Hamzaoğlu’nun liderliği ve abiliğinden geliyor. Takımdaki herkesin artık Hamza Hocayı birinci klasmanda gördüklerini ve onun yöntemlerine güvenip saygı duyduklarını kesinlikle söyleyebilirim.

Tamam Galatasaray güzel oynuyor, hakkını da verdik ama Peki son iki haftada Fenerbahçe ve Beşiktaş’ın performanslarına ne demeli? 2 haftada Galatasaray’ın 5 haftada toplayamayacağı puanı resmen hediye ettiler. Nasıl mı? Çok basit… Galatasaray 6 puan aldı, Beşiktaş ve Fenerbahçe’de 5’er puan kaybettiği zaman ne oluyor? Zirve yarışında kaybettiğiniz puanlar, rakibinizin artı hanesini yazılır. Bu puanları toplayınca da 16 puan eder yani Galatasaray, son iki haftada kendisinin kazanması, rakiplerinin de puan kayıpları ile 16 puan kâra geçti.

Hadi Beşiktaş’ı sahası yok, kadro dengesi tam olarak yerine oturabilmiş değil ve çok önemli olan Avrupa kulvarında da devam ettiği gerekçesiyle bi kenara koyabiliriz. En azından bir bahaneleri var. 2 maçta 5 puan kaybettiler ama Avrupa’yı Türkiye’de tek temsil eden takım. Bunun yanında zorlu iki Liverpool maçının ardından kaybedilen puanlar… Fakat bu gerekçeler bile lig sonuncusu karşısında beraberliği zor kurtarmanın açıklayıcısı olamaz. Bilic’in dediği gibi eğer Beşiktaş’ta ilk hedef şampiyonluksa bu tür maçları kazanıp, deplasmanlarda oynayacağın derbiler adına kredinin olması lazım.

Peki ya Fenerbahçe; şampiyonluk tecrübesine sahip futbolculardan kurulu, ekonomik anlamda belki de Türkiye’nin en rahatı, alternatifli-derinlikli bir kadroya (merkez santrafor olarak kullanılmaya çalışılan Emenike hariç) sahip bir takım… Liderin 4 puan gerisindeler. Bu hafta bir de Galatasaray ile derbi maça çıkacaklar.

“6 Puanlık Maçlar” diyoruz ya işte bu ibarenin en iyi açıklayıcısı Fenerbahçe’nin sahasında oynayacağı Galatasaray maçı, kazanırsa lig yarışı kendisi için daha avantajlı hale gelir ya da yeniden başlar. Eğer kaybederse, ki bunu düşünmek bile istemem, işte o zaman Galatasaray’ın şampiyonluk fitilini yakmış olur. Bu durum hem kendisi hem de Beşiktaş adına en kötü senaryolardan biridir.

Dediğim gibi şampiyonluğun kaderini belirleyecek maç, Fenerbahçe Galatasaray maçıdır. Ama normal şartlarda. Zaten Beşiktaş ve Fenerbahçe, bu iki haftada yaşadığı puan kayıplarını yaşarlarsa anca kendi aralarında 2.’lik yarışı yaparlar.

Pazar günü oynanacak dev derbiyi Cuma günkü yazımda daha teknik anlamda değerlendirmeye almaya çalışacağım. O gün görüşmek üzere…

Yorumlarınızı bekliyorum…

About Ali Yiğit KUTLUCA

Check Also

Kendimize Sormamız Gerekenler

Neden asabiyiz?      Toplumsal baskı ve ötekileştirmeye maruz kalıyor muyuz?     Sevgisizlik ve şiddet neden …

7 comments

  1. GALATASARAY AŞKTIR.

  2. BENCE FENERBAHÇE GALATASARAY MAÇINI TABİ Kİ DE FENERBAHÇE ALACAK AKSİ DÜŞÜNÜLEMEZ

  3. Son haftalardaki takım performanslarını göz önünde bulundurarak şukadarını söyleyebilirimki form olrak Galatasaray Fenerbahçe karşısında üstün bi durumda. Fakat kadıköy psikolojisi ne kadar etki eder bilemem. Benim görüşüm maçı Galatasaray rahat alır…

  4. inşaAllah galatasaray kazanır ve şampiyonluk yolunda emin adımlarla ilerler.hamza hoca ve talebelerine güveniyoruz

  5. Bence fenerbahçe alacak

  6. kalemine sağlık sayın yazar yine döktürmüşsün.

  7. hasan çiftçi

    fenerbahçe -galatasary maçının yorumu mu olur .sonuç ancak kaç fakla fener kazanır diye tartışılabilirir. selamile

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir