Cuma , Haziran 22 2018

Fındıkta Zirai Don Uyarısı! Tarım Sigortası Hangi Tarihte Sona Eriyor?


Bu yıl kış mevsiminin sıcak geçmesi fındık üreticilerini zirai don hususunda endişelendiriyor. Özellikle Mart ayı içerisinde yaşanabilecek zirai don olayı çok ciddi maddi kayıpların yaşanmasına neden olabilir. 

Ordu İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Kemal Yılmaz, “Kış mevsimi bu yıl normal seyrinden farklı olarak sıcak geçti. Ancak fındık üreticilerimiz, 10 Mart tarihine kadar zirai don ve diğer etkenlere karşı tarım sigortası yaptırmayı kesinlikle ihmal etmemelidir.” dedi. 

Kış mevsiminin bu yıl sıcak geçmesi nedeniyle fındık üreticilerini zirai don korkusu sardı. Ülkemiz, 500 ila 600 bin ton aralığında fındık rekoltesine sahiptir. Ülkemizde fındığın en fazla üretildiği yer ise Ordu ilimizdir. Kemal Yılmaz, “Mart ve Nisan aylarının ilk haftalarında kar yağışına sık rastlanır. Bu yıl böyle bir durumun olması neticesinde yaşanabilecek zirai don olayı fındık üretiminde ciddi kayıplara yol açabilir. Bu yüzden fındık üreticileri tarım sigortası yaptırmayı ihmal etmemelidir. Bu sene üretim sezonu gelmesine rağmen hava sıcaklıkları olması gerekenin üstünde olduğu için fındıkta zirai don olasılığı riski çok yüksektir. Şubat ayı içerisinde hava sıcaklığında görülen ani yükselişler sahil kesimlerindeki fındıkları ve palaz fındık türünü erken uyandırdı. Hava sıcaklığı bu şekilde seyrettiği takdirde kara ve yağlı fındık türleri de erken uyanacak. İlimiz sınırları içerisindeki tarım alanlarının %89’unda fındık üretimi yapılmakta olduğundan fındık ilimizin en önemli geçim kaynakları arasındadır. Bu nedenle fındıkta yaşanabilecek zirai don olayının ciddi maddi kayıpları olacağı için hem ilimiz hem de ülke ekonomimiz büyük bir darbe yiyecektir.” şeklinde konuştu. 

Bu dönemin fındık üreticisi için çok riskli bir dönem olduğuna değinen Kemal Yılmaz, “Geçmiş yıllara bakıldığı zaman don olaylarının en fazla görüldüğü dönem Mart ayının sonları ile Nisan ayının başlarıdır. Fındık bitkisi erken uyandığı takdirde yaşanabilecek zirai don olayı ciddi üretim kaybına yol açacaktır. Böylesine olumsuz bir durum ise üreticilerimizi ve bizleri çok üzecektir.” şeklinde açıklamalarda bulundu. 

About

Check Also

Altın Fiyatlarında Düşüş Devam Ediyor! İşte 20 Nisan 2018 Güncel Altın Fiyatları

Aybaşından bu yana yükseliş içerisinde olan ve tarihi rekorlar kıran altın fiyatlarında yeniden düşüş başladı. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir