• BIST117.216
 • Altın165,687
 • Dolar3,9176
 • Euro4,8144
 • İstanbul 16 °C
 • Ankara 6 °C
 • GAZETELER
 • Günün Manşetleri
Tüm Gazete Manşetleri »

Galatasaray Beşiktaş Maçını Kim Kazanır?

Ali Yiğit KUTLUCA

Spor Toto Süper Ligde 2014-2015 sezonu şampiyonunun belli olmasına çok az kaldı. Belki de Ligde bu sezonun son derbisinin ardından bir takım şampiyonluğunu ilan edecek.

İki takım arasındaki şampiyonluk yarışında bana göre avantajlı taraf Galatasaray’dır. Fenerbahçe ise şampiyonluk kaderini Galatasaray’ın rakipleri olan Beşiktaş ve Çaykur Rize takımlarının Galatasaray karşısında alacakları puan veya puanlara bağlamış durumda.

Galatasaray’ın şampiyon olabilmesi için kalan son iki maçından minimum 4 puan alması gerekir ki, bu durum onların başka hiçbir sonuca bakmaksızın şampiyon olmalarını sağlar.

Diğer yandan Fenerbahçe ise iki maçını mutlaka kazanıp Galatasaray’ın puan kaybetmesi için dua etmek zorunda.

İşte tüm bu hesaplar ışığında 33. Hafta, dev bir derbiye sahne olacak. Galatasaray, ezeli rakibi Beşiktaş’ı sahasında konuk edecek. Beşiktaş’ın geçen hafta sönen şampiyonluk umutları ve Slaven Bilic’in sezon sonu takımdan ayrılma ihtimalinin güçlenmesi, Galatasaray adına ümitvarî bir durum olabilir. Fakat şunu da herkes bilmektedir ki, Beşiktaş ne kadar zayıf, umutsuz olursa olsun derbiye hiç olmadığı kadar hırslı hazırlanacaktır. Her zaman dile getirilen bir deyişi de gözden kaçırmamak gerekir; “Derbinin Favorisi Olmaz”…

Diğer yandan Çarşamba gününe kadar Bilic’in takımdan ayrılmasının kesin olduğu düşünülmesine rağmen Beşiktaş yönetim kurulunun en azından son iki maçta da Bilic’in takımın başında olacağına yönelik bir karar alması ve kulübün basın sözcüsü Metin Albayrak’ın “hocamızla sonraki sezon da devam etmek istiyoruz” şeklindeki resmî açıklaması, Bilic’in Beşiktaş’ta devam etme adına Galatasaray maçını milat olarak görmesini sağlayabilir. Buna bir de Bilic’in veda etse bile en azından bir derbi kazanarak Beşiktaş taraftarına veda etmek isteyecek olması da Beşiktaş açısından Galatasaray derbisini önemli kılmaktadır.

Özetle son günlerde futbol kamuoyunda Beşiktaş’ın umutları tükendiği için Galatasaray maçına yeterli motivasyonla çıkamayacağına yönelik tahminler, Galatasaray adına bir handikap oluşturabilir. Bu nedenle Galatasaray’ın herhangi bir derbiye hazırlandığından daha ciddi bir şekilde Beşiktaş maçına motive olması, onlar açısından önemlidir.

Spor medyası ve futbol kamuoyundaki hava eğer böyle devam ederse, tam da Fenerbahçe’nin istediği şey olmuş olur. Galatasaray’ın bu derbiden 3 puan alamaması, sonraki Rize maçını da büyük ölçüde etkileyecek, sezon boyunca hiç görmedikleri psikolojik baskıyı üzerlerinde hissedeceklerdir.

Bu değerlendirmeler doğrultusunda Galatasaray Beşiktaş Maçını büyük ihtimalle iki takım da kazanamayacaktır. Bence bu maçın kazananı Fenerbahçe olacaktır.

Peki sizce Galatasaray Beşiktaş Maçını Kim Kazanır?

Yorumlarınızı bekliyorum…

 • Yorumlar 12
 • Facebook Yorumları 0
  Yazarın Diğer Yazıları