Cuma , Temmuz 20 2018

Galatasaray, Beşiktaş ve Trabzonspor: 3 Maç, 4 Puan


Avrupa Haftasında Temsilcilerimiz Galatasaray, Beşiktaş ve Trabzonspor bulundukları gruplarda önemli maçlara çıktılar. Şampiyonlar Liginde mücadele eden Galatasaray, Dortmund deplasmanında yine bir varlık gösteremedi ve sahadan 4-1’lik mağlubiyetle ayrıldı. Sarı Kırmızılılarda başkanlık seçimi yapıldı. Kasımpaşa maçında alınan galibiyetle tam bir düzene girecekler derken Almanya’da yine darmadağın oldular. Hem de Dortmund, bunun için fazla da bir çaba sarf etmedi.  Her zamanki oyunlarını oynadılar ve kazandılar. Galatasaray ise grubun dibine demir attı. Bir de buna taraftarların çıkardığı olaylar da eklenince, oyuncularda bulunan az bir konsantrasyon da gidiverdi.

Önceki yazılarımda da belirttiğim gibi Türk takımları olarak bizlere en büyük zarar, düşmanımızdan değil dostlarımızdan geliyor. Başımıza ya bir kulübün yönetiminin yaptığı yanlışlardan dolayı Avrupa Kupalarından men cezası gelir, ya da taraftarlarımızın çıkardığı olaylardan dolayı sahamız kapatılır. Futbolumuzda işler bu kadar kötü giderken ancak büyük kulüplerin yönetimlerinden insanlar çıkıp suçu başkasına, hakeme, Federasyona atarlar.

Eğer biz her sorunda olduğu gibi karşılaştığımız güçlüklerin üstesinden gelmek istiyorsak, önce kendimize bakmamız, kendimizi sorgulamamız gerekir. Ama bir bakıyorsunuz kimse çıkıp kendi hatalarından dolayı özür dilemektense rakibini, başkasını suçluyor. Bu durumu en çok da büyük dediğimiz kulüplerin; Beşiktaş, Galatasaray, Fenerbahçe ve Trabzonspor’un yönetiminden sorumlu olduğu kişilerde görüyoruz.

TAKIMLARIMIZDA EKSİK OLAN NE?

İşin yönetim kısmına çok da girmeden bu hafta diğer temsilcilerimiz ne yaptı onlara bakalım. Galatasaray’ı zaten belirtmiştik; bu mağlubiyetten sonra ellerinde kalan tek yol, UEFA Avrupa Ligi ama bu gidişle o da olmayacak gibi görünüyor.

Ülkemizi UEFA Avrupa Liginde temsil eden diğer iki takım Beşiktaş ve Trabzonspor ise Galatasaray’a nazaran daha kabul edilebilir sonuçlar aldılar. Beşiktaş, Partizan’ı 2-1 yenerken Trabzonspor ise Belçika deplasmanında Lokeren ile 1-1 berabere kaldı.

BEŞİKTAŞ, GEÇEN YILA DÖNÜYOR GİBİ

Moralsiz Beşiktaş, Partizan Karşısında nasıl oynadı?

Siyah Beyazlıların aldığı sonuçtan da görüleceği üzere çok kolay geçmesi beklenen maç son saniyede kurtarıldı. Beşiktaş, maça her zamanki gibi çok istekli başladı, çok iyi atak organizasyonları geliştirdi, goller kaçırdı. İkinci yarıda kilit açıldı, 2-0 oldu ve 70’ten sonra takıma bir şeyler oldu. Rakip takım bu dakikadan sonra bastırmaya başladı, 2-1 yaptılar ve son saniyelerdeki mutlak pozisyonu değerlendiremeyip beraberlik şansını kaçırdılar. Peki neden böyle oldu? Çok basit; oyuncular korkuyorlar. Geriye yaslanalım, bu maçı alıp geçelim diyorlar ama halen potansiyellerinin farkında değiller. Büyük takım olma ruhunu, olgunlaşmayı tam olarak gerçekleştirememişler. Çok iyi oynuyorlar, çok koşuyorlar, birbirlerini iyi tanıyorlar, birlikte oynayıp eksiklerini kapatıyorlar ama eksik olan nokta, Fenerbahçe’de çok iyi bulunan tecrübe eksikliği…

Acaba bu maçı da mı kaybedeceğiz deyip, maç bitmeden maç sonrasını düşünmeye başlıyorlar. Bu nedenle biraz daha mental katkı yarar sağlayacaktır. Şu sıralar bir televizyon kanalında yorumculuk yapan Hasan Şaş’ın tespiti de aklımıza gelmiyor değil. Bu yıl da geçen seneki gibi yükselişten sonra takımda bir gerileme mi olacak? Bunu sonraki haftalarda alınacak sonuçlara göre değerlendirebiliriz. Acaba ligde alınan iki mağlubiyetin etkisiyle gerileme devam mı edecek yoksa yeni bir sayfa açılıp yeni bir galibiyet serisi mi başlayacak? Bunların hepsine çok yakın, Başakşehir maçından sonra cevap verebiliriz.

HALİLHODZİC VE İCRAATLARI: YİNE BERABERLİK

Trabzonspor’da ise yine alınan bir beraberlik ile Halilhodzic’in suyunun iyice kaynamaya başladığını görmekteyiz. Yönetim, özellikle de Başkan İbrahim Hacıosmanoğlu kendisinin arkasında dursa da yerel basının ve taraftarların artık sabrının kalmadığını görüyoruz. Buna yönelik somut bir adım da atıldığı ve Ersun Yanal ile görüşüldüğü doğrulandı. Yanal, yazılı bir açıklama yaparak teklif geldiğini doğruladı. Hacıosmanoğlu, halen arkasında durmaya devam edecek mi, ya da Halilhodzic tüm bu iddialara rağmen takımda kalma yoluna mı gidecek?

Bana göre Halilhodzic, büyük takım çalıştıracak kapasitede bir teknik adam değildir. Eğer siz büyük takımdaysanız herşeye bahane bulmayacaksınız, aksine çözüm üreteceksiniz. Geçen yılki Akçay dönemi bile bu yıla göre daha başarılıydı ki Akçay’ın elinde her pozisyon için şimdiki olduğu gibi en az 2 alternatif yoktu. Umarım Halilhodic, daha çok dayanamayıp istifa eder, Ersun Yanal gelir de Trabzonspor’dan kendine yakışır futbol izler ve galibiyetler görürüz.

Trabzonspor’da bu maçta da görüldüğü gibi yine dağınık bir futbol izledik. Yine galibiyet kaçtı. Büyük umutlarla gelen Cardozo yedek kulübesinde bekletildi. Halilhodzic yine her zamanki gibi kendi yanlışlarını örtmek adına hakeme sarıp kendini Tribünlere göndertti. Elde olan tek şey yine umut ve 1 puan. Bakalım ileriki günlerde Trabzonspor’da neler olacak?

Sonuç olarak, bu hafta da tam olarak Türk futbolseverleri tatmin edecek oyunlar ve skorlar alınamadı. Bi Beşiktaş kazandı, o da az kalsın berabere kalıyordu. Bakalım hayırlısı, işler ne zaman yoluna girecek hep birlikte bekliyoruz…

About Ali Yiğit KUTLUCA

Check Also

Kendimize Sormamız Gerekenler

Neden asabiyiz?      Toplumsal baskı ve ötekileştirmeye maruz kalıyor muyuz?     Sevgisizlik ve şiddet neden …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir