Cumartesi , Ağustos 4 2018

Galatasaray, Beşiktaş ve Trabzonspor, Avrupa Maçlarında Ne Yaptı?


Avrupa Kupalarında bu hafta arasında temsilcilerimizin maç heyecanı vardı. Galatasaray, Beşiktaş ve Trabzonspor; Avrupa arenasında birbirinden önemli maçlara çıktılar. Bu maçların öncesinde Salı günkü yazımda da belirttiğim gibi temennimiz iyi futbollarla birlikte tüm maçlardan galibiyetle ayrılmaktı. Açık ve somut bir şekilde bakıldığında aslında 3 maçta da galibiyet almak mümkündü. Ama maç öncesi düşünülenler sahaya yansıtılamadığı için bu 3 maçtan yalnızca bir beraberlik alınabildi. Bu hafta arasında takımlarımızın yaptığı 3 maçı ayrı ayrı değerlendireceğim.

ARSENAL GALATASARAY: 4-1

Galatasaray, şampiyonlar ligi D grubu 2. Maçında Arsenal deplasmanına konuk oldu ve sahadan 4-1 gibi farklı sonuçla mağlup ayrıldı. Arsenal’de genç oyuncu Welbeck, yaptığı hat trick ile Galatasaray’ı yıkan adam oldu. Aslında Arsenal adına maçın kahramanı Welbeck değildi. Maçın kahramanı, Prandelli’ydi. Çünkü sahaya 3-5-2 gibi tam da Arsenal’in isteyeceği bir diziliş ve Orta alanı toparlayacak bir Selçuk İnan’dan yoksun kadro sunarak, mağlubiyetin baş mimarı oldu. Maç sonu yaptığı konuşma ise başlı başına tam bir felaketti. İlk yarı durum 3-0 olduktan sonra ikinci yarı dörtlü defansa döndük ve bizim önceliğimiz Süper Lig’dir demesi gerçekten gülünecek bir durumdu ki zaten İtalyan, İngiliz ve Alman basını Prandelli ve Galtasaray’ı Ti’ye alan yazılarla haberlerini doldurdular. Galatasaray, gerçekten bu maçta çok kötü oynadı. Oyuncuların belki bunda suçu yok ama Prandelli sanki Arsenal’in Beşiktaş ile yaptığı 2 maçı hiç izlememiş bir görünüm verdi. Salı günkü yazımda Prandelli’nin sahaya Beşiktaş’ın Arsenal’e karşı yapamadığını yapacak bir onbir ve diziliş süreceğini umarak galibiyetin mucize olmayacağını belirtmiştim. Belki de Beşiktaş, dün gece galibiyeti kaçırdığı Tottenham maçını Arsenal Galatasaray maçından önce oynasaydı durum değişebilirdi.

Sonuç olarak güveni tam da yerine gelmiş bir Galatasaray’ın bu maçtan hezimetle ayrılması, ileriki dönem için güven veren bir görüntü çizmeyeceğini ortaya koymaktadır. Gelecekte takımın nasıl oyunlar oynayacağını ve nasıl sonular alacağını hep birlikte göreceğiz.

TRABZONSPOR LEGİA VARŞOVA: 0-1

Trabzonspor, UEFA Avrupa Ligi L grubu 2. Maçında Polonya’nın güçlü takımı Legia Varşova’yı ağırladı. Temsilcimizin hiçbir varlık gösteremediği maçı konuk takım 1-0 kazandı. Ligdeki kötü hatıraların bu maça da yansıdığı oyuncular ve Teknik direktör Vahid Halilhodzic’in hallerinden net olarak belli oldu. Halilhodzic, bu maçta da hakeme yoğun bir şekilde itiraz ettiği için tribüne gönderildi. Takımını bu maça iyi hazırlamadığı da zaten belli oluyordu. Sonuç olarak Trabzonspor da maçından yenilgiyle ayrıldı.

TOTTENHAM BEŞİKTAŞ: 1-1

UEFA Avrupa Ligi C grubu 2. Maçında Beşiktaş, Tottenham deplasmanına konuk oldu. Maç öncesinde haftaya başlarken belki de en umutsuz olduğum takım Beşiktaş’tı. Çünkü, sanki takımdaki güven kaybolmuş ve son maçta ligde alınan sonucun etkisinin en çok Beşiktaş’ta görüleceğini düşünmüştüm. Fakat tam tersi oldu ve Kara Kartal, Londra deplasmanında oynadığı futbol ve yakaladığı pozisyonlarla diğer iki Türk takımına adeta ders verdi. Maç, biraz şanslı olunsa tarihi bir şekilde Beşiktaş’ın 6-1’lik üstünlüğü ile bitebilirdi. Rakip takım kalecisinin mucize kurtarışları ve ileri uçtaki oyuncularımızın son vuruşlardaki beceriksizlikleri, maçın ancak berabere bitmesine neden oldu. Beşiktaş, gerçekten çok iyi bir futbol oynadı. Özellikle yeni transfer Sosa’nın önderliğinde yapılan pas organizasyonları, birinci kalitedeydi. Teknik Direktör Bilic’in yine dersine çok iyi çalıştığı ve oyuncuları maça iyi motive ettiği net bir şekilde ortadaydı. Salı günkü yazımda da belirttiğim üzere, zeminin etkisi bu maçta kendini yine gösterdi. Beşiktaş aslında sadece deplasmanda iyi oynayan bir takım değil.

Deplasmanlarda iyi oynuyorlar, çünkü karşılaştıkları takımların saha zeminleri, Olimpiyat Stadyumunkinden oldukça iyi. Bu yüzden yönetimin maçları başka bir statta oynamak için yavaş bir şekilde girişimde bulunması, hem takımın puanlar kaybetmesine hem de oyuncuların moral olarak düşmesine neden oluyor. Bu duruma hemen bir çare bulunmalı ve 10 bin kişilik bile olsa zemini güzel, taraftar olarak rakibin kolay baskı altına alınabileceği bir sahaya geçilmelidir.

Beşiktaş’a, Bilic ve teknik ekibine, sahada varını yoğunu ortaya koyan fedakâr futbolculara ve Londra’da takımı yalnız bırakmayıp iç saha maçıymış gibi Beşiktaş’a destek veren taraftara; Galatasaray, Trabzonspor ve tüm Türk futbol camiası adına iki maçta yerlerde sürünen itibarımızı az da olsa arttırdığı için teşekkür eder, şimdiden Kurban Bayramınızın mutlulukla geçmesini dilerim. İyi günler…

About Ali Yiğit KUTLUCA

Check Also

Kendimize Sormamız Gerekenler

Neden asabiyiz?      Toplumsal baskı ve ötekileştirmeye maruz kalıyor muyuz?     Sevgisizlik ve şiddet neden …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir