Cumartesi , Ağustos 4 2018

Galatasaray Bursaspor Maçından İzlenimler


Pazar akşamı ligde mükemmel bir maç izledik. Galatasaray, Arena’da Bursaspor’u konuk etti. İki takım arasındaki önceki maçlar hep bol gollü geçmişti, Geçen yıl Arena’daki lig maçı ve Kupa maçında özellikle toplamda 13 gol atılmıştı. Ama bu maçlar hep tek taraflı olmuştu. Lig maçında Galatasaray rakibine 6-0’lık bir tarihi fark atarken kupada da 5-2’lik bir Galatasaray üstünlüğü vardı.

Bu sezon da ligdeki ilk maçta Galatasaray deplasmanda rakibini 2-0’lık skorla yenmişti. Ama Pazar günkü maç, çok farklı bir maçtı. Karşılaşmada Galatasaray’ın golü gelene kadar Bursaspor’un 4 tane net gol şansı vardı ama atamadılar. “Atamayana atarlar” deyişi yine ön plana çıktı ve güzel bir atak organizasyonuyla Galatasaray golü buldu. Golden 5-6 dakika sonra Bursaspor yine yüzde yüz pozisyonları yakalıyor ama yine atamıyordu. Ben bile bu maçı izlerken Bursaspor her golü kaçırdığında çıldırdım. Bu kadar gol pozisyonuna girip de atamazsanız puan kaybedersiniz. Hele bir de rakibiniz Galatasaray ise yakaladıkları an cezalandırırlar.

Şenol Hoca bu maça takımını ne kadar iyi hazırladıysa Hamza hoca da bir o kadar maça kötü hazırlanmış. Selçuk, Semih ve Burak’ın olmayışı büyük handikap ama onların yerine oynayacak standart mevkilerdeki oyuncuları oynatmayıp, Telles ve Emre gibi oyuncuları alışık olmadıkları yerlerde oynatırsanız oyun olarak geriye düşersiniz. İki sol bek, Hakan ve Telles’i orada birlikte oynatmanız geminizin dengesini bozar. Selçuk’un yokluğunda kenar oyuncusu olan Emre’yi Melo’nun yanına koymanız ise orta sahada büyük bir boşluğun olmasına neden olur ki oldu da zaten.

Hamza hocanın bu tercihleri ile Belluschi, belki de kariyerinin en rahat paslarını attı. Arkadaşlarını hep pozisyona soktu. Dediğim gibi bu maçta Galatasaray adına Yekta yerine Emre’nin oynaması, orta sahada büyük bir kara delik açılmasına neden oldu. İlk 20 dakikada maçın 3-0 olmaması büyük bir şanstı. Burada Muslera’nın ise hakkını vermemiz gerekir. Ligimizin en iyi kalecisi olduğunu bu maçla bir kez daha kanıtladı. Harika bir kaleci ve eğer Galatasaray şampiyon olursa bu başarıda en büyük paylardan biri ona aittir diyebilirim.

Bu maçta Bursaspor takımının bir kez daha çok iyi bir takım olduğunu söylemeliyim. Önceki yazımda Bursaspor adına belirttiklerimin bu maçta kanıtlanması ise başka önemli bir konu…

İyi oynadılar fakat halen savunma zaafları bulunmakta. Bireysel anlamda da değil bu… Şenol hocanın takım savunması üzerinde biraz daha durmasının önemli olabileceğini düşünenlerdenim. Onlar da aynı Beşiktaş gibi… Bilic de takımını hücum yapma arzusundan alıkoyamıyor. Dedim ya Türkiye’nin ileri uçtaki en efektif iki takımı Bursa ve Beşiktaş… Bilic bu sezon geçen yıldan farklı olarak takım savunması hakkında önemli yol kat ettirdi takımına…

Bursaspor’da Şenol hocanın takımının da aynı şekilde takım savunması anlamında dengeyi oturtması lazım, 2-0’ı aldıktan sonra oyun üstünlüğünü de eline geçirdiği zaman maçı kazanmaya en yakın taraf olur. Skor olarak öne geçebilirsiniz ama asıl önemli olan skorla birlikte oyunun kontrolü de sizde olmalı ki zaten bu olduğunda işte siz o zaman korkulan bir takım olursunuz. Pazar günkü maçta ise oyun üstünlüğü Bursaspor’da fakat skor üstünlüğü onlarda değildi. İkinci yarının başında skorda da üstün taraf oldular fakat bu sefer de oyun üstünlüğünü rakibe verdiler. Oyunu dengede tutma, rakibin baskısını azaltma adına üçgen paslarla oyunu soğutma yoluna gidemediler. Bu alanda da örnek vereceğim takım Fenerbahçe… Tecrübeli ayaklarıyla rakibi çok kolay uyutup kontrolü ellerine alabiliyorlar.

Kısaca bu sezon Bursaspor’un şampiyon olması mucize olur. Önceki yazımda belirttiğimde bazı okuyucular bana hak vermemişti. Ama bu maçta da gördük ki sizin hücum gücünüz ne kadar iyi olursa olsun takım savunmanız standartların altındaysa şampiyon olmanız hayaldir.

Bu yüzden ben Bursaspor’un takım savunmasını hallettikten sonra elindeki iyi kadroyu koruyup geliştirerek ileri uçtaki bu efektif oyunuyla gelecek yıl çok takımın başını yakacağını, şampiyonluğun gerçek adaylarından biri olacağını düşünüyorum. Ha, bir de Anadolu takımları karşısında aldıkları galibiyet sayısını da arttırıp puan kayıplarını en aza indirmeleri gerekir.

Cuma günü Fener Trabzon debisini değerlendireceğim. Bu yazı için yorumlarınızı bekliyorum…

About Ali Yiğit KUTLUCA

Check Also

Kendimize Sormamız Gerekenler

Neden asabiyiz?      Toplumsal baskı ve ötekileştirmeye maruz kalıyor muyuz?     Sevgisizlik ve şiddet neden …

One comment

  1. Geçen haftaki yazımda bursaspor’un şampiyonluk mücadelesi içinde olacağını söylemiştim. Kesinlikle bu konuda yanılmışım söyledikleriniz doğruymuş sebebi ise 3 istanbul takımının son 15 yıl içerisinde en fazla puanı elde ettikleri sezon olmasından kaynaklanıyor olmasıdır yani hiçbir anadolu takımının bir varlık gösterememesidir. Diğer bir sebebi ise savunması olduğunu bu maçta net olarak gördük. Son sebebi ve en önemlisi ise hakemlerin adaletsiz yönetimleridir. Yazınız için teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir