Pazartesi , Temmuz 16 2018

Gazze'de İnsani Kriz Her An Patlak Verebilir


Gazze Şeridinde Sağlık Sendikaları Birliğince ilaç ve tıbbi araç gereç yetersizliği yüzünden insani krizin her an patlak verebileceği açıklandı. 
    

Gazze Şeridinde bulunan Eş-Şifa Hastanesi Diyaliz Hastanesi önünde basın toplantısı düzenleyen Sağlık Sendikaları Birliği Hemşireler Sendika Sorumlusu Halil ed-Digran, “Özellikle böbrek ve kanser hastaları açısından ilaç ve tıbbi araç gerecin yetersiz olması sağlık sektörünü çöküşün içerisine soktu. Sağlık sektörü şu anda çok kritik bir süreçten geçiyor. Gazze’de insani bir kriz var.” şeklinde konuştu. 
    

Doktorlar Görevlerini Yapamıyor
    

Sağlık sektöründeki çalışanların ve memurların haklarının Filistin hükümeti tarafından görmezden gelindiği için sağlık sektöründeki krizin daha da büyüdüğünü ifade eden Digran, maaşlarını alamayan doktorların, mali yükünde artması yüzünden görevlerini yerine getiremediğini söyledi. 
    

Çöküşün Sorumlusu Filistin Hükümeti
    

Sağlık sistemindeki çöküşten Filistin Hükümetini sorumlu tutan Digran, eski sağlık çalışanlarının maaşlarının ödenerek tekrar sisteme dahil edilmelerini Filistin hükümetinden istedi. Filistin hükümetine tepkisini göstermek isteyen Sağlık Sendikaları Birliği tarafından 1 günlük grev kararı alınmıştı. Öte taraftan Gazze Memurlar Sendikası tarafından da Çalışma, Bayındırlık ve İskan ile Kadın Bakanlıklarınca 1 günlük grev kararı alındığı bildirilmişti. Ayrıca Gazze’de memurların maaşlarını ödeyemeyen Filistin hükümeti, sık sık protesto ediliyor. 
    

Protestocular, Mısır’da imzalanan anlaşma kapsamında Gazze’deki görevlerini yapması gereken Filistin hükümeti tarafından maaşların ödenmemesine reaksiyon gösteriyor.    
 

About

Check Also

İsrail, Beşar Esad'ı Öldürmekle Tehdit Etti

Reuters haber ajansı tarafından geçilen son dakika haberine göre İsrail Enerji Bakanı Yuval Steinitz, İran’ın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir