Pazar , Temmuz 22 2018

Gece ve Gündüz Gibi Galatasaray ve Beşiktaş


Galatasaray, tarihinin en kötü Avrupa mücadelesini en sonunda bitirdi. Beşiktaş’ın bir dönem eze eze rakip olduğu, formsuz Wenger’in turu geçince çocuklar gibi sevindiği Beşiktaş karşılaşmaları sonunda grup aşamasında Galatasaray ile eşleşmek İngilizleri oldukça korkutmuştu. Çünkü sahası olmayan Beşiktaş, karşı böyle mücadele ettiyse kadro ve saha bakımından çok daha iyi durumda olan Galatasaray, bize gerçekten kâbusu yaşatır düşüncesindeydiler. Ama korkulan olmadı ve iki maçta 8-2’lik bir üstünlük kurdular.

Peki iki takım arasındaki fark neydi de Galatasaray bu denli kötü durumlara düştü? Bunlardan ilki, Beşiktaş’ın Arsenal ile sezonun hemen başında karşılaşmasıydı. Diğeri, Beşiktaşlı oyuncuların Galatasaraylı oyunculara göre maçı ve turu daha çok istemeleriydi. Bir de artık Beşiktaşlı futbolcuların parası zamanında yatıyor, Galatasaraylıların ise tamamen sıkıntı…

Hal böyle olunca her çalışanın olduğu gibi zamanında parasını alamayan oyuncularda da ruh adına bir şey kalmadı. İşin teknik yanı bi kenara dursun Galatasaray gerçekten zor dönemdeydi.

Hamzaoğlu’nun gelişi, lig ve Türkiye Kupası açısından futbolculara az da olsa bir direnç ve istek kattı. Fakat bu 4-1’lik son maç, her şeyin bir anda güllük gülistanlık olmayacağını gösterdi. Bu bakımdan Hamza hocanın bu takımda daha çok işi olduğu kesin.

Evet, Cimbom aldığı bu farklı yenilgiyle hem kendisi adına Beşiktaş’ın en çok gol yeme rekorunu geçti hem de ülke puanı sıralamasında Yunanistan’ın nefesini sırtımızda daha da hissetmemize neden oldu. Bu günlere Galatasaray’ın yakaladığı başarılarla geldiysek tabi ki Galatasaray’ın bir kredisinin olduğunu söylemeliyim ve kesinlikle de Cimbom’un bu konuda hakkını yememeliyiz. Eğer ülke futbolu Avrupa kupalarında bu kadar ilerideyse bunda Galatasaray’ın büyük katkısı vardır.

Teknik anlamda bakacak olursak, Galatasaray’ın bir sisteminin olmadığını, çok geniş bir kadro olduğu için takım iskeletinin tam olarak oturmadığını ve bunun sonucu olarak da futbolcularda birlikte oynama alışkanlığının gelişmediğini söyleyebilirim. Bu nedenle ilk olarak Galatasaray’ın eldeki kadro bolluğunu bi azaltması gerekir. Yıldız oyuncu görünümde tribünde maç izleyen, bi işe yaramayan oyunculara yönelmeyip, her ne kadar sevmesem de Melo gibi takımı için sahada savaşan, Hamit gibi her zaman hazır görev bekleyen, Profesyonel, Emre Çolak gibi de genç ve geleceği barındıran futbolculara yönelmesi, transfer etmesi gerekir.

Beşiktaş’a geçelim…

Tottenham karşısında 7 eksikle, Olimpiyat Stadının zulmü eşliğinde çok iyi bir mücadele ortaya koyan Beşiktaş, rakibini tek golle yendi ve grubunu lider bitirdi. Sonuçtan ziyade, Beşiktaşlı futbolcuların sahadaki mücadelesine ve takım oyununu ne denli iyi uyguladıklarına değinmekte yarar var. Bu noktada Salı günkü yazımda da belirttiğim gibi Bilic’in hakkını vermeliyim.

Dün sahada gördüğümüz takımı ne kadar övsek azdır. Eksik bir takım, sakatlar, kendi sahasından yoksun… Karşısında ise Premier Ligin kalburüstü takımlarından biri var. Eksiklerden dolayı 18 kişilik kadro bile kurulamamış. Yazının ilk bölümünü okuyanlar karşılaştırma için belki kızmış olabilirler ama Bu takımı da karşılaştırmamak elde değil. Bizim futbolseverler olarak görmek istediğimiz oyun ve mücadele işte bu…

Galatasaray ve Beşiktaş’ın rakipleri karşısında ortaya koydukları performanslar Gece ile Gündüz kadar birbirine zıttı. Bir yanda takım ruhu diğer yanda ise bitmişlik…

Her iki takım da prestij mücadelesinde, her iki takım da kendi sahasında, İngiliz rakipleri, Londra takımları vs…

Sahadaki oyun ve mücadeleyi bu şekilde gördük ve yorumumuzu bu şekilde yaptık.

Sonuç olarak Beşiktaş, üç kulvarda da lider devam ediyor. Eksiklerine rağmen oyunundan taviz vermiyor. Ligde daha iddialı hale gelen Galatasaray’ı ise özellikle saha dışında bekleyen daha birçok sorun var… 

About Ali Yiğit KUTLUCA

Check Also

Kendimize Sormamız Gerekenler

Neden asabiyiz?      Toplumsal baskı ve ötekileştirmeye maruz kalıyor muyuz?     Sevgisizlik ve şiddet neden …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir